Bastylia – ile zostało po słynnym więzieniu w Paryżu?

Czy na placu Bastylii znajdziemy szczątki słynnego więzienia? Co upamiętnia postawiona tam kolumna? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym tekście.

Bastylia

Czym była ta budowla? Początkowo zamkiem obronnym, na kartach historii zapisała się jednak jako więzienie. Kto był tu przetrzymowany? Człowiek w żelaznej masce, Wolter, Beaumarchais, markiz de Sade czy François de La Rochefoucauld. Bastylia została zdobyta przez rewolucjonistów 14 lipca 1789 roku, a następnie zburzona. Rok później Francuzi zaczęli obchodzić ten dzień jako święto narodowe (w krajach anglojęzycznych mówi się na nie Dzień Bastylii, ang. Bastille Day). W czasie tego święta władze państwowe oraz mieszkańcy składają kwiaty na placu Bastylii. W latach panowania prezydenta Valéry’ego Giscarda d’Estainga rozpoczynał się stąd przemarsz wojsk. Święto celebruje się także pokazami sztucznych ogni oraz balami wyprawianymi specjalnie z tej okazji. Najpopularniejszym z nich jest bal strażaków (fr. bal de pompiers).

zabytki paryż Bastylia

Model Bastylii w Muzeum Carnavalet
Pyb/Wikimedia Commons

Plac Bastylii

Resztki murów, które zostały po Bastylii możemy obejrzeć między innymi na skwerze Henriego Galliego (fr. Square Henri-Galli). Użyto ich także do budowy mostu Zgody (fr. pont de la Concorde). W centralnej części placu znajduje się Kolumna Lipcowa (fr. Colonne de Juillet), którą wykonano z przetopionych armat Napoleona Bonapartego. Wzniesiono ją na pamiątkę ofiar rewolucji lipcowej roku 1830. Na placu znajduje się także wybudowana w roku 1989 Opéra Bastille. Plac Bastylii jest ważnym miejscem dla mieszkańców Paryża, odbywa się tu wiele manifestacji zarówno politycznych jak i społecznych.

Adres:
Place de la Bastille
75011 Paryż

Dojazd:
metro 1, 5 lub 8 stacja Bastille

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Zabytki Paryż wieża EifflaCo warto zobaczyć w Paryżu