Chiński Nowy Rok – paryskie obchody święta

Nie bez powodu w Paryżu znajduje się największe europejskie Chinatown. W aglomeracji paryskiej żyje wiele osób pochodzących z Azji, szczególnie z Chin. Co roku hucznie obchodzonym świętem jest Chiński Nowy Rok.

Chiński Nowy Rok w 13. dzielnicy

Mianem paryskiego Chinatown określa się 13. dzielnicę. Oprócz tego, że mieszka tam wiele osób pochodzących z Azji, znajdziemy tam wiele sklepów chińskich, szkół sztuk walki czy azjatyckich instytucji kulturalnych. Co roku obchodzi się tu także największe święto, czyli Chiński Nowy Rok (fr. Nouvel An Chinois), nazywane także Świętem Wiosny. W tym roku przypada on na 28 stycznia, zwiastuje Nowy Rok pod znakiem Koguta, związanym z żywiołem Ognia. Podczas obchodów święta odbywa się ogromna parada z muzyką, kostiumami oraz wyobrażeniem smoka, ulice często są ozdobione lampionami. Odbywa się także tradycyjny taniec lwów. Często towarzyszą jej także fajerwerki oraz specjalne urządzenia, które rozsypują kolorowe konfetti. W czasie parady prezentują się także różne szkoły sztuk walki. W Chiński Nowy Rok w 13. dzielnicy można skosztować wielu orientalnych dań takich jak pierożki jiaozi czy wonton, sajgonki ze specjalnym nadzieniem, potrawy rybne czy tradycyjne ciasto noworoczne (i to znacznie taniej niż zazwyczaj). Obchody Święta Wiosny odbywają się także w innych dzielnicach, więcej informacji znajdziecie pod tym adresem internetowym.

tpsdave/www.pixabay.com

tpsdave/www.pixabay.com

Znaczenie Koguta jako symbolu

Kogut jest nie tylko zwierzęciem ważnym dla społeczności azjatyckiej, ale także francuskiej. W powszechnym rozumieniu samiec kury domowej symbolizuje nadejście początku dnia, światło, czujność, punktualność oraz przezwyciężenie ciemności, rozumianej także jako zło. W starożytnej Grecji postrzegano go również jako symbol męskiej witalności, w mitologii rzymskiej kogut był atrybutem boga handlu Merkurego. Samiec kury domowej symbolizuje także wojowniczość oraz odstraszanie złych mocy. W judaizmie (jak również w polskiej tradycji) kogutowi przypisuje się znaczenie związane z płodnością. Przez lata ptak ten służył jako zwierzę ofiarne. Pierwszy raz z żywiołem ognia połączono koguta w księgach Awesty. Ponadto kogut jest symbolem narodowym kilku krajów, w tym Francji. Dlaczego? Z jednej strony był on symbolem Galii i jej mieszkańców, w późniejszych wiekach stał się ptakiem królewskim (królów często przedstawiano w towarzystwie kogutów, szczególnie na rycinach, obrazach i monetach). Ludwik XIV postanowił umieścić to zwierzę w godle w Luwrze oraz Wersalu. Kogut był także chętnie wykorzystywanym symbolem w czasie Rewolucji Francuskiej oraz monarchii lipcowej. Na stałe ten symbol narodowy ustanawia Napoleon Bonaparte.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Palais-Bourbonteatr odeon zabytki paryż