Francuskie tradycje świąteczne

Święta Bożego Narodzenia już za tydzień! Dzisiaj opisałyśmy dla Was francuskie tradycje świąteczne. Jakie zwyczaje panują we Francji? Czy popularne są tam te same motywy co w Polsce?

Tradycyjne potrawy francuskie na święta

Jakie dania je się w Boże Narodzenie we Francji?  . Jakie są tradycyjne potrawy francuskie na święta? Warto zaznaczyć, że we Francji nie ma ani tradycji 12 potraw ani dzielenia się opłatkiem. Wigilijna kolacja ma podobne zasady jak wszystkie inne, jest jednak bardziej uroczysta. Najpierw podaje się apéritif, w czasie świąt zazwyczaj jest to szampan. W Wigilię jako przystawkę je się zazwyczaj ryby (łosoś) i owoce morze, bardzo często są to małże świętego Jakuba i ostrygi. Popularną przystawką jest foie gras, czyli pasztet z gęsich wątróbek. Często serwuje się także ślimaki czy żabie udka. Jak zauważyliście – we Francji nie ma postu w czasie Wigilii. W niektórych domach podaje się danie główne – na przykład zupę rybną czy pieczeń. Na Boże Narodzenie we Francji daniem głównym bardzo często jest indyk, jagnięcia czy pieczeń z dziczyzny (na przykład sarniny) podana z kasztanami. Następnie je się sery – zarówno żółte (na przykład twardy comté) jak i pleśniowe czy kozie (chèvre).

Królowa czekolada

Francuzi kochają czekoladę, dlatego niezależnie czy to święta wielkanocne czy Boże Narodzenia – czekolada musi znaleźć się w menu. Z deserów najbardziej znany jest Bûche de Noël, czyli czekoladowa kłoda drewna. Skąd wzięła się nazwa i wygląd deseru? Kiedyś, aby zapewnić opał na całe święta i ogrzać dom trzeba było przynieść bardzo duże polano i podzielić je do palenia na ilość świątecznych dni. Bûche de Noël ma upamiętniać tamte czasy. Ciasto w kształcie kłody jest często dekorowane figurkami drwali, pieńków czy grzybów. Innym słynnym deserem w czasie świąt są czekoladowe trufle czy ciasta. W wielu domach w czasie świąt możemy skosztować czekoladowych cukierków, orzechów w czekoladzie, kandyzowanych kasztanów oraz suszonych owoców.

Inne francuskie tradycje świąteczne

Jakie są jeszcze francuskie zwyczaje w czasie świąt? W wielu domach podaje się także pain surprise, czyli dosłownie chleb z niespodzianką. Z bochenka chleba (zazwyczaj okrągłego) wyjmuje się miąższ i tworzy na nich niewielkie kanapeczki, które wkłada się z powrotem do środka chleba. Całość przykrywa się ściętą górą chleba, a potem „losuje” sobie kanapeczkę. Warto także nadmienić, że we Francji, tak jak w większości krajów na świecie, prezenty pod choinką można znaleźć dopiero w Boże Narodzenie, czyli 25 grudnia. Święty Mikołaj przychodzi w wigilijną noc. We Francji za okres świąt Bożego Narodzenia uznaje się tylko jeden dzień – 25 grudnia. Większość miejsc jest normalnie otwarta w Wigilię, a ludzie pracują, dlatego do uroczystej kolacji siada się około 20:00-21:00. Dzień wolny od pracy to jedynie 25 grudnia, 26 grudnia wszyscy wracają do pracy. Święta we Francji wyglądają inaczej. Czy jest coś czego moglibyśmy nauczyć się od Francuzów? Naszym zdaniem przede wszystkim luźniejszego podejścia – najważniejsze jest to, że spędzamy ten czas razem. We Francji nikt nie przykłada takiej wagi do tego czy dom lśni i każdy wygląda niezwykle elegancko – liczy się wspólne jedzenie, rozmowy, ale także odpoczynek po dniu pełnym pysznego jedzenia!

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

posiłki we francjikabaret lido w paryżu