Kaplica Matki Bożej od Cudownego Medalika

Niewiele osób zauważa na rue du Bac Chapelle Notre-Dame-de-la-Médaille-miraculeuse. Kaplica Matki Bożej od Cudownego Medalika jest znana na całym świecie. Dzisiaj chcemy przedstawić Wam to niezwykłe miejsce i podpowiedzieć jak tam dotrzeć.

Kaplica Matki Bożej od Cudownego Medalika (Chapelle Notre-Dame-de-la-Médaille-miraculeuse)

Kaplica Matki Bożej od Cudownego Medalika znajduje się w Domu Macierzystym Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia przy rue de Bac, w 7. dzielnicy Paryża. Zgromadzenie zostało założone w 1633 roku – to wspólne dzieło świętego Wincentego i świętej Ludwiki. Objawienie Matki Boskiej dla Katarzyny Labouré sprawiło, że kult cudownego medalika się rozprzestrzenił. Celem wszystkich szarytek jest pomoc najuboższym. Siostry miłosierdzia pomagają biednym, chorym oraz schorowanym osobom. Często udzielają się w szpitalach, domach opieki, ale także w domach najuboższych. To najliczniejsze na świecie żeńskie katolickie zgromadzenie zakonne, które obecnie działa na pięciu kontynentach. Kaplica Matki Bożej od Cudownego Medalika jest pełna przepięknych fresków, rzeźb. Można tam podziwiać także ciekawe organy. Miejsce to w 1980 odwiedził papież Jan Paweł II.

Objawienie Matki Boskiej i święta Katarzyna Labouré

Kaplica Matki Bożej od Cudownego Medalika nierozerwalnie łączy się z postacią świętej Katarzyny Labouré. Katarzyna Labouré urodziła się w 1806 roku w burgundzkiej wiosce Fain-lès-Moutiers. Pochodziła z wielodzietnej rodziny. Po śmierci matki w roku 1815 pomagała ojcu w gospodarstwie. Mimo że je siostra wstąpiła do zakonu, ojciec zabronił jej postąpić tak samo. Zamiast tego młoda Katarzyna została wysłana jako pomoc do restauracji swojego stryja w Paryżu. W roku 1830 Katarzyna Labouré wstąpiła do paryskiego zakonu szarytek (Seminarium Domu Macierzystego Sióstr Miłosierdzia). W czasie odbywania nowicjatu, w kaplicy na rue du Bac, w roku 1830 trzykrotnie doznała objawienia maryjnego. Z sytuacją tą wiąże się kult świętego medalika (cudownego medalika) z Matką Boską. Katarzyna Labouré po objawieniu aż do swojej śmierci w roku 1876 pracowała w paryskim hospicjum.

Cudowny medalik upowszechnił spowiednik ksiądz Aladel. W roku 1894 papież Leon XIII zezwolił na coroczne obchodzenia święta „Objawienia Cudownego Medalika” 27 listopada. Beatyfikacji Katarzyny dokonał w roku 1933 papież Pius XI, a kanonizacji papież Pius XII w roku 1947. Wspomnienie liturgiczne świętej Katarzyny Labouré obchodzone jest 31 grudnia. Warto także nadmienić, że w 1933 roku przy okazji beatyfikacji Katarzyny Labouré otworzony został jej grobowiec w kaplicy w Reuilly. Okazało się wtedy, że ciało Katarzyny jest nietknięte. Wtedy zostało ono przeniesione do Kaplicy przy rue du Bac.

cudowny medalik

Cudowny medalik, źródło: Xhienne/Wikimedia Commons

Cudowny medalik

Jak wygląda cudowny medalik? Szczegóły jego wyglądu przekazała Katarzynie Labouré Matka Boska. Cudowny medalik przedstawia Matkę Boską. Znajduje się tam napis O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy oraz rok 1830 upamiętniający cudowne widzenia Katarzyny Labouré. Na rewersie medalika jest umieszczony inicjał Maryi M z małym krzyżem, czyli krzyżem Chrystusa – są one ze sobą złączone co podkreśla nierozerwalną więź między tymi dwoma postaciami. Na dole znajdują się dwa serca – jedno otoczone koroną cierniową, drugie przebite mieczem. Dookoła widnieje 12 gwiazd symbolizujących dwunastu Apostołów i przedstawiających Kościół. Pierwsze medaliki zostały rozdane wiernym w 1832 roku, kiedy w Paryżu wybuchła epidemia cholery. Uzdrowienia ludzi zaczęły się mnożyć. Nastąpiło wiele nawróceń i świadectw szczególnej opieki. W roku 1876 (roku śmierci Katarzyny) liczba rozdanych medalików wynosi miliard. Co roku, cudowne medaliki nabywają kolejne osoby na całym świecie.

Godziny otwarcia:
poniedziałek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela 7:45-13:00 oraz 14:30-19:00
wtorek 7:45-19:00

Adres:
Chapelle Notre-Dame-de-la-Médaille-miraculeuse
140 rue du Bac
75340 Paryż

Dojazd:
metro 10 lub 12 stacja Sèvres – Babylone

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

alexandre dumas (ojciec)église Notre-Dame de Lorette w Paryżu