Lasek Buloński – wielki park miejski w Paryżu

Lato jest doskonałym czasem na spacery. W słoneczne dni szczególnie polecamy Wam parki, gdzie można odpocząć w cieniu drzew. Dzisiaj opisujemy jeden z największych obszarów zielonych w Paryżu – Lasek Buloński. Sprawdźcie co się tam znajduje oraz jak tam trafić.

Historie terenów zielonych

Pierwsza pisemna wzmianka o zalesieniu terenu, na którym obecnie znajduje się Lasek Buloński pojawiła się w 717 roku. Na tych terenach znajdował się las dębowy Bois de Rouvray, który król Childeryk II podarował opactwu Saint-Denis, powstało tu wtedy kilka klasztorów. W późniejszych wiekach król Filip II August postanowił odkupić ziemie od opactwa i stworzyć na tych terenach las myśliwski przeznaczony do polowań. W 1256 roku siostra króla Ludwika Świętego Izabela założyła na terenie lasu klasztor. W 1308 roku dla upamiętnienia wędrówki do Boulogne-sur-Mer król Filip IV Piękny zbudował na leśnych terenach kościół pod wezwaniem Notre-Dame-de-Boulogne-la-Petite. Obszar leśny zaczęto nazywać potocznie Laskiem Bulońskim.

W następnych wiekach las służył jako miejsce wypoczynku oraz polowań, zaczęto organizować na jego terenie dworskie zabawy plenerowe. W XVI wieku na tym terenie zasadzono 15000 drzew morowych, ponieważ król Henryk IV Burbon liczył, że uda mu się założyć plantację jedwabników i produkować jedwab. W XVIII wieku tereny Lasku Bulońskiego zaczęły być modnym miejscem spotkań i spacerów paryskiej elity. Prawdopodobnie to król Ludwik XVI podjął decyzję o udostępnieniu Lasku Bulońskiego wszystkim mieszkańcom Paryża. W 1852 roku Napoleon III zmienił wraz z pomocą architekta Jacquesa Hittorffa i architektem krajobrazu Louisa-Sulpice’a Varé wygląd tych terenów zielonych. Wydzielono tam ogrody, stworzono sztuczne zbiorniki wodne, wytyczono dróżki, zasadzone nowe drzewa, krzewy oraz kwiaty. Tereny zostały przekształcone w ogromny park i szybko stały się jednym z ulubionych miejsc Paryżan. W 1857 na terenie lasku powstał hipodrom Longchamp. Lasek Buloński znajduje się w administracyjnych granicach miasta, w 16. dzielnicy Paryża od 1929 roku.

lasek buloński

Lasek Buloński, źródło: Loveless/Wikimedia Commons

Lasek Buloński dzisiaj

Od XIX wieku aż po dziś dzień Lasek Buloński jest bardzo chętnie odwiedzanym przez Paryżan i turystów parkiem miejskim. Park ma powierzchnię 846 (!) hektarów. W Lasku Bulońskim możemy podziwiać wiele roślin, drzew, kwiatów oraz sposobów zagospodarowania terenami zielonymi. Park na swoim obszarze mieści ogrody angielskie, francuskie, botaniczne oraz krajobrazowe. W parku można spędzić czas odpoczywając i spacerując przy jeziorach, strumykach, stawach, sztucznych grotach, mostach. Warto przyjrzeć się pięknym drzewom zasadzonym na tym terenie – dębom, lipom, grabom, kasztanom, bukom, cedrom, ale także sekwojom czy miłorzębom japońskim Ginkgo Biloba. Alejki spacerowe tworzą razem ponad 95 km trasy, w parku wyznaczone są także drogi rowerowe. Lasek Buloński ma na swoim obszarze szklarnie, oranżerię oraz rozarium. Na terenie parku znajdują się pałace, muzeum Fondation Louis Vuitton, małe zoo i park rozrywki, place zabaw, teatry, tory do wyścigów konnych, restauracje oraz pawilony. W czasie weekendów, wakacji i dni wolnych w Bois de Boulogne organizowane są liczne atrakcje: występy, pokazy, koncerty, spektakle, konkursy. Można uprawiać tam jogging, wioślarstwo czy jeździectwo.

Adres:

Bois de Boulogne
75016 Paryż, Francja

Dojazd:

metro 1 lub RER C stacja Porte Maillot
metro 1 stacja Les Sablons
RER C stacja Avenue Foch
metro 9 lub 10 stacja Michel-Ange-Auteuil
metro 9 stacja Ranelagh

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

french open korty rolanda garrosaParyskie boulangerie: top 5 wyrobów piekarniczych