Musée Zadkine – poznajcie niezwykłe rzeźby

Dzisiaj mamy dla Was kolejną ciekawą propozycję spędzenia czasu w Paryżu. Tym razem omawiamy dla Was muzeum z przepięknymi rzeźbami. Sprawdźcie gdzie się one znajduje i jakie dzieła można tam podziwiać.

Ossip Zadkine – życiorys

Ossip Zadkine urodził się w roku 1890 w Witebsku w rosyjsko-szkockiej rodzinie. W 1905 roku wyjechał do Anglii i zaczął studia na politechnice. Cztery lata później wyjechał do Paryża, gdzie przez pół roku studiował w École des Beaux-Arts. W czasie I wojny światowej służył jako ochotnik w armii francuskiej. W roku 1917 został zatruty gazem. W 1935 roku wyjechał w podróż do Grecji. W czasie II wojny światowej spędził w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Francji Ossip Zadkine założył swoją szkołę, jego uczniem był między innymi Władysław Hasior. Ossip Zadkine zmarł w roku 1967, został pochowany na cmentarzu Montparnasse. W swojej twórczości Zadkine inspirował się Rodinem. Atrakcyjne były dla niego także rzeźby afrykańskie oraz sztuka prymitywna. W kolekcji rzeźb Zadkine’a znajdują się dzieła należące do różnych stylów. Znajdziemy tam rzeźby kubistyczne, art déco czy odwołujące się do wzorców barokowych. Styl Zadkine’a trudno określić – artysta miał własne, niepowtarzalne spojrzenie na sztukę.

Musée Zadkine

Musée Zadkine/Wikimedia Commons

Musée Zadkine

Muzeum powstało w 1982 roku, aby upamiętnić dzieła Ossipa Zadkine’a i upowszechnić jego niezwykły styl tworzenia. Musée Zadkine mieści się w dawnej pracowni artysty, w 6. dzielnicy Paryża. Musée Zadkine dysponuje różnymi pracami artysty – szkicami, obrazami oraz rzeźbami. Twórczość pochodzi z różnych okresów od czasów młodości aż po ostatnie lata życia. W muzeum organizowane są także konferencje, prelekcje oraz specjalne aktywności. Przepięknie prezentuje się także otaczający muzeum ogród zaprojektowany przez architekta krajobrazu Gillesa Clémenta. Warto zaznaczyć, że Musée Zadkine jest jednym z nielicznych miejsc sprzyjających osobom niedowidzącym i niewidomym. Można dotykać tam dzieł, co było życzeniem samego artysty. Prace są ozdobione także kartkami z napisami alfabetem Braille’a. Prowadzone są także specjalne wykłady i zajęcia mające przybliżyć osobom niedowidzącym i niewidomym postać Ossipa Zadkine’a.

Godziny otwarcia:
10:00-18:00 wtorek-niedziela
-ostatnie wejście oraz zamknięcie kas o 17:40
-muzeum jest nieczynne 1 maja i 25 grudnia

Ceny biletów:
-wystawa stała jest darmowa
-wystawy czasowe są płatne, cena zależy do rodzaju ekspozycji
-bilety ulgowe przysługują osobom między 18 a 26 rokiem życia,
-za darmo wejść mogą osoby poniżej 18 roku życia i osoby niepełnosprawne

Audioprzewodnik:
-płatny 5 euro

Adres:
100bis Rue d’Assas
75006 Paryż

Dojazd:
metro 4 stacja Vavin
RER B stacja Port-Royal

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Café de FloreÉglise Saint-Étienne-du-Mont w Paryżu