Paryż oczami polskich bohaterów literackich

Stolica Francji niejednokrotnie stawała się tematem w polskiej literaturze. Kto z polskich pisarzy go odwiedził, kto opisał? Sprawdźcie.

Romantyzm

Z Paryżem kojarzą nam się przede wszystkim polscy wieszcze – Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński i Cyprian Kamil Norwid. Każdy z nich spędził w stolicy Francji kilkanaście lat, a w ich twórczości widać fascynacje kulturą francuską. Przykładem może być chociażby wiersz Paryż Słowackiego czy fragmenty Pana Tadeusza Mickiewicza. Obraz miasta został doskonale opisany w listach Słowackiego do matki czy Krasińskiego do Delfiny Potockiej.

Paryż oczami bohaterów powieściowych

Zainteresowanie tematem stolicy Francji widać także w twórczości okresu pozytywizmu i Młodej Polski. Do Paryża jedzie Wokulski – główny bohater Lalki. Jaki obraz miasta wyłania się z opisów Bolesława Prusa (który przed napisaniem książki nigdy nie odwiedził Francji*)? Mowa tam przede wszystkim o nowoczesnym wyglądzie stolicy po reformie Haussmanna. Wokulski zachwyca się, a jednocześnie krytykuje stolicę Francji. Pewne jest jednak, że miasto go wciąga, fascynuje i pozwala przestać myśleć o Izabeli. Kolejnym bohaterem, który wybiera się do stolicy Francji jest Tomasz Judym, który kształci się na lekarza. Paryż w Ludziach bezdomnych Stefana Żeromskiego jawi się z jednej strony jako miejsce pełne zieleni i bogatych ludzi interesujących się sztuką z drugiej strony jako miasto zaniedbane poza miejscami odwiedzanymi przez turystów, przestrzeń życia ubogich, bezdomnych i chorych. W obu powieściach zwraca się uwagę na wieczny ruch miasta.

paryż literatura

Walkerssk/www.pixabay.com

Literatura najnowsza

O Paryżu pisał między innymi Czesław Miłosz, Tomasz Różycki czy Jarosław Marek Rymkiewicz.
Ciekawym spojrzeniem na Paryż w wielu książkach z czytelnikami dzieli się Manuela Gretkowska, która mieszkała we Francji przez kilka lat. Motyw tego miasta odnajdziemy w takich książkach autorki jak Tarot paryski, Kabaret metafizyczny, Podręcznik do ludzi. Tom pierwszy i ostatni: czaszka oraz częściowo w Europejce. Dla fanów esejów polecamy Melancholię. O tych, co nigdy nie odnajdą straty Marka Bieńczyka. W wielu fragmentach publikacji mowa o Paryżu, ale także o kulturze francuskiej. Warto przeczytać także zbiór esejów Zbigniewa Herberta Barbarzyńca w ogrodzie opisujących kulturę i sztukę Francji (i Włoch). Swoje powieści w Paryżu osadza między innymi Hanna Cygler (W cudzym domu), Małgorzata Gutowska-Adamczyk (Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich) czy Magdalena Leszner-Skrzecz (Paryski świt).

*Bolesław Prus pojechał do Paryża w roku 1895, 5 lat po wydaniu Lalki.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Polacy w paryżu cmentarz montmarteKiki