Podział administracyjny Francji

W Polsce mamy 16 województw, a jak wygląda podział administracyjny Francji? Dzisiaj opisujemy Wam jego najważniejsze szczeble, abyście mogli dobrze odnaleźć się we francuskiej rzeczywistości.

Podział administracyjny Francji – historia

Jak to zazwyczaj bywa, podział administracyjny Francji zmieniał się na przestrzeni lat (nie tak dawno w Polsce mieliśmy przecież 49 województw!). Warto nadmienić, że teren Francji jest prawie dwa razy większy niż Polski. Współczesny podział administracyjny Francji zaczął kształtować się w okresie rewolucji francuskiej – zniesiono wtedy prowincje, a zamiast nich wprowadzono departamenty. Wyodrębniono również takie jednostki jak gminy, nieco później kantony i okręgi. Francja jest więc podzielona na: regiony (największe jednostki) > departamenty > okręgi (fr. arrondissement) > kantony > gminy (fr. commune). Francuskie regiony można przyrównać do polskich województw. Warto również zaznaczyć pewną dwuznaczność: nazwy arrondissement używa się także w odniesieniu do dzielnic największym miast kraju, we Francji są to Paryż, Lyon i Marsylia.

podział administracyjny Francji

Podział administracyjny Francji

Obecne regiony Francji

W latach 60. władze doszły do wniosku, że departamenty są zbyt małe i połączono je w regiony (można to porównać do połączenia niektórych województw w większe województwa w Polsce w 1998 roku). W 1972 roku połączono departamenty (minimum 2, maksimum 8) w większe regiony Francji– utworzono ich 22. W 2016 roku nastąpiła kolejna reforma, która zmniejszyła liczbę departamentów do 13. W ten sposób wyodrębniono takie regiony jak Nowa Akwitania (nazwa przejściowa Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes), Grand Est (nazwa przejściowa Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia), Bretania, Burgundia-Franche-Comté, Île-de-France, Korsyka, Kraj Loary, Oksytania (przejściowa nazwa Langwedocja-Roussillon-Midi-Pireneje), Hauts-de-France (przejściowa nazwa Nord-Pas-de-Calais – Pikardia). Normandia, Owernia-Rodan-Alpy, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, Region Centralny-Dolina Loary. Trzeba również wspomnieć o terenach zamorskich Francji,utworzono z nich pięć departamentów – Gwadelupę, Martynikę, Gujanę Francuską, Reunion oraz Majottę.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

pałac FontainebleauLouis de Funès aktor paryż