Pont des Arts, czyli most zakochanych w Paryżu

Pont des Arts to jeden z paryskich mostów na Sekwanie. Od pewnego czasu jest to miejsce zawieszania słynnych kłódek miłości. Skąd wzięła się ta tradycja i w jakich krajach można ją spotkać? Sprawdźcie!

Pont des Arts

Most Pont des Arts zwany także Passarelle des Arts łączy Institut de France z Luwrem. Pierwszy most w tym miejscu skonstruowano w latach 1802-1804. Innowacyjny most łączący nowatorską technikę ze wspaniałym wyglądem zlecił sam Napoleon Bonaparte. Konstrukcja wytrzymała do I wojny światowej, została częściowo zniszczona w wyniku bombardowania. Most był kilkukrotnie uszkodzony przez przypływające pod nim barki. W 1977 roku był zamknięty przez jakiś czas, w 1979 most zawalił się po kolejnym zderzeniu z barką. Nowy most budowano w latach 1981-1984, nawiązywał on wyglądem do pierwszej konstrukcji. Most Pont des Arts jest doskonałym miejscem dla artystów, a w szczególności dla malarzy malujących krajobrazy. W tym miejscu często odbywają się także wystawy sztuki.

most zakochanych pont des arts

Most zakochanych Pont des Arts

Kłódka miłości

Od 2008 roku na Pont des Arts zawiesza się kłódki miłości (fr.cadenas d’amour). Podobno, aby nasza miłość przetrwała należy zawiesić kłódkę ze swoimi imionami lub inicjałami na moście Pont des Arts, a kluczyk wyrzucić. Skąd wzięła się ta tradycja? Wersje są różne. Zdaniem niektórych zwyczaj wieszania kłódek na mostach wziął się z Serbii, gdzie kultywowano to jeszcze przed I wojną światową. Inni twierdzą, że tradycja zapoczątkowana została w mieście Pecz na Węgrzech, gdzie zawieszano kłódki miłości na metalowej siatce łączącej meczet z katedrą. Jeszcze inni mówią, że wieszanie kłódek wzięło się z Niemiec. Tradycja miałaby pochodzić z Kolonii, gdzie kłódki zawiesza się na bramie dworca, a kluczyki wrzuca do Renu.

W Paryżu w roku 2014 z powodu zbyt dużej ilości kłódek urwała się część konstrukcji, most zakochanych został zamknięty. Władze Paryża wystawiły wtedy na moście tablice z napisem „Make love not love locks”. Raz na jakiś czas kłódki są usuwane, w roku 2015 usunięto na przykład 45 ton zawieszonych kłódek. Mimo że zamontowano na moście specjalne plastikowe kraty, które mają uniemożliwiać zapinanie kłódek, kłódki nadal są tam zawieszane. W innych miejscach świata popularne jest wieszanie kłódek na drzewach (zazwyczaj są to metalowe rzeźby) – jest tak w Seulu czy w Rosji. Naszym zdaniem kłódki miłości stanowią realne zagrożenie zarówno dla konstrukcji jak i dla osób chodzących po tych mostach.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

muzeum perfum fragonard w paryżuMona Bismarck American Center w Paryżu