Symbole Paryża: herb, flaga, dewiza

Każde miasto na ziemi ma swoje symbole, najczęściej zalicza się do nich herb i flagę. Dzisiaj prezentujemy Wam najróżniejsze symbole Paryża – nie tylko herb i flagę, ale także dewizę miasta oraz jego patronkę. Dowiedzcie się więcej na ten temat.

Herb Paryża

Mówiąc o stolicy Francji warto omówić jej oba herby – herb mały i herb wielki. Herb mały jest godłem dawnej, średniowiecznej gildii kupców, którzy transportowali swoje towary Sekwaną. W ówczesnym mieście była to najważniejsza grupa zawodowa, która zapewniała stolicy rozwój. Herb mały Paryża podzielony jest na dwie części. U góry znajduje się poziomy, niebieski* pas z motywem heraldycznym fleurs-du-lis w kształcie kwiatu lilii. Dolna część przedstawia biały statek na czerwonym tle. Pierwsze wzmianki o herbie Paryża pochodzą z XII wieku i wiążą się z wyprawą króla Filipa II Augusta do Ziemi Świętej. Warto wspomnieć, że herbu używano do Rewolucji Francuskiej, podczas jej trwania dekretem z 20 czerwca 1790 roku zniesiono wszystkie herby i symbole Paryża i innych miast. Dopiero po wprowadzeniu Cesarstwa Francuskiego zezwolono miastom na przywrócenie herbów, Paryżowi herb został przywrócony dopiero 29 stycznia 1811 roku. Wtedy jednak lilie zastąpiono złotymi pszczołami**. Zdobienie fleurs-du-lis przywrócił król Ludwik XVIII w 1817 roku. Obecna wersja herbu Paryża została przyjęta dekretem barona Georgesa Haussmanna 24 listopada 1853 roku. Całość wygląda jak połączenie dolnego pola z wizerunkiem statku z czasów II Republiki i górnego pola z liliami z czasów II Cesarstwa Francuskiego.

Herb Paryża (herb wielki) składa się z herbu małego i elementów dodatkowych, jest bardzo ozdobny. Zwieńczeniem herb małego jest corona muralis wyglądająca jak mury miasta. Ilość baszt wskazuje na rangę miasta, w przypadku herbu Paryża baszt jest pięć, ponieważ jest to miasto stołeczne. Pod tarczą na szarfie umieszczona jest dewiza miasta. Po lewej stronie herb mały ozdobiony został gałązką dębu z żołędziami, a po lewej gałązką laurową. U dołu znajdują się trzy odznaczenia nadane miastu na przestrzeni wieków. Z lewej strony znajduje się Order Wyzwolenia (dekret z 24 marca 1945 r.), po środku order Legii Honorowej (dekret z 9 października 1900 r.), a po prawej stronie Krzyż Wojenny (fr. Croix de Guerre, dekret z 28 lipca 1919 r.).

symbole paryża flaga paryża

Symbole Paryża: herb i flaga, źródło: Bluebear2, Invitatious/Wikimedia Commons

Paryska flaga

Flaga Paryża składa się z dwóch pionowych pasów – niebieskiego i czerwonego. Flaga Francji różni się więc od flagi Paryża jedynie białym polem, które jest symbolem monarchii. Kolor niebieski i czerwony jest związany z Paryżem od roku 1358, kiedy Étienne Marcel przewodniczący kupców wybrał te barwy jako swój znak. Symbolikę kolorów przedstawia się także w następujący sposób. Czerwień będący kolorem oriflamu Saint-Denis symbolizuje krew męczenników, a niebieski jest kolorem noszonym przez Dziewicę Maryję.

Dewiza i patronka miasta

Dewizy są krótkimi zdaniami w języku łacińskim lub narodowym definiującymi ogólną zasadę postępowania konkretnego rodu czy grupy ludzi. Swoje dewizy mają rody królewskie, szlacheckie, ale także pojedyncze osoby pełniące ważne urzędy. Dewizy mogą być także przypisane do miast (często występują wtedy w jego herbie) czy państw. Dewiza Francji brzmi Liberté, Egalité, Fraternité, czyli Wolność, Równość, Braterstwo. Dewiza Paryża brzmi Fluctuat nec mergitur, co można przetłumaczyć w następujący sposób: Rzuca nim fala, lecz nie tonie. Dewiza Paryża wskazuje na hart ducha i siłę mieszkańców miasta. Jeśli wymieniamy symbole Paryża warto wspomnieć także o patronce tego miasta. Za patronkę Paryża uznaje się świętą Genowefę. To właśnie ona dzięki swoim modlitwom usunęła z Paryża Atyllę i Hunów w V wieku. Poświęconym świętej miejscem kultu jest obecnie kościół Saint-Etienne-du-Mont znajdujący się tuż obok Panteonu.

*w artykule używamy formy kolor niebieski, ale warto nadmienić, że stosowany jest odcień granatowy
**heraldyka napoleońska w znacznej mierze różniła się od tradycyjnej

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

top 5 pomników w paryżu konny pomnik henryka ivtanie jedzenie w paryżu