Wersal – słynny pałac królewski pod Paryżem

Wersal jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych we Francji. Dlaczego? Sprawdźcie w naszym artykule, odkryjcie jego historię oraz przydatne informacje.

Wersal – pałac królewski

Pałac wersalski (fr. château de Versailles) został zbudowany w 1623 roku. Lokalizację wybrano ze względu na pasję króla Ludwika XIII, myślistwo, ponieważ w okolicy znajdowało się dużo lasów, pełnych zwierzyny. Początkowo był to niewielki i bardzo skromny budynek, zaczęto go jednak rozbudowywać oraz zaplanowano duży ogród. W kolejnych latach na tych terenach powstała także oranżeria, kaplica oraz ogród zwierzęcy podzielony na 7 części. Można było zobaczyć tam pelikany, strusie, słonie czy wielbłądy. Pałac wciąż uważano jednak za mało królewski. Opinię tę zmienił Ludwik XIV, czyli Król-Słońce. Jak odmienił Wersal? Zdecydował się na wiele rzeźb i fontann. Wykonano także specjalną grotę z kolorowymi muszlami, koralami oraz zdobionymi lustrami. Wypoczynek umilał czas spędzony na kolejce górskiej, huśtawkach czy w labiryncie. Kolejne rozbudowy sprawiły, że w 1682 roku Wersal był największym pałacem w Europie, jednocześnie stał się także oficjalną rezydencją króla. W pałacu stworzono także atelier, bibliotekę oraz warsztat. Na terenie przynależnym do Wersalu wybudowano także dwa pałacyki Petit i Grand Trianon. Budynek w barokowym stylu przez lata inspirował i wciąż inspiruje architektów z całego świata (w Polsce możemy odwiedzić Pałac Branickich, czyli polski Wersal).

Wersal zabytki Paryż

castigatioxes/www.pixabay.com

Co zobaczyć?

Z pewnością warto przespacerować się niezwykłymi ogrodami, ich powierzchnia wynosi 800 hektarów. Znajdują się tam dwa pałacyki, Osada Królowej (fr.Hameau de la Reine) – mała wioska stworzona dla Marii Antoniny oraz budynek nazwany La Lanterne (po polsku znaczy to dosłownie lampion), który od prawie 10 lat pełni funkcję rezydencji prezydenckiej. W parku znajdziemy także fontanny oraz akweny różnej wielkości. Ciekawym miejscem jest także ogród warzywny, którym obecnie opiekuje się Narodowa Szkoła Ogrodnictwa (fr.Ecole Nationale Supérieure d’Horticulture de Versailles). Od 1833 roku w Wersalu funkcjonuje także Muzeum Historii Francji. Niezwykłym doświadczeniem jest zobaczenie komnat, w których mieszkali władcy i ich rodziny, sal balowych i innych pomieszczeń.

Godziny otwarcia:
-od 1 listopada do 31 marca
Zamek 9:00-17:30
Petit oraz Grand Trianon i Osada Marii Antoniny 12:00-17:30
Galerie des Carrosses 12:30-17:30
Ogrody i park 8:00-18:00

-od 1 kwietnia do 31 października
Zamek 9:00-18:30
Petit oraz Grand Trianon i Osada Marii Antoniny 12:00-18:30
Galerie des Carrosses 12:30-18:30
Ogrody i park 8:00-20:30

Miejsce jest zamknięte w poniedziałek, 1 stycznia i 25 grudnia.

UWAGA: Ze względów bezpieczeństwa nie można wnosić bagaży większych niż 55x35x20cm

Ceny biletów:
Zamek – bilet normalny 15 euro, ulgowy 13 euro
Petit oraz Grand Trianon i Osada Marii Antoniny – bilet normalny 10 euro, ulgowy 6 euro
Ogrody i park –
-w sprzedaży są także bilety na różnego rodzaju imprezy, spektakle czy koncerty, zazwyczaj ich cena wynosi od 13 do 15 euro
-w sprzedaży są również bilety łączone

Audioprzewodnik:
-dostępny w języku POLSKIM, francuskim, angielskim, chińskim-mandaryńskim, hiszpańskim, japońskim, koreańskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, włoskim

Adres:
Château de Versailles
Place d’Armes – 78000 Versailles

Dojazd:
RER C stacja Versailles Château Rive Gauche
pociągi SNCF z Paris Montparnasse do stacji gare de Versailles Chantiers
pociągi SNCF z Paris Saint Lazare do stacji gare de Versailles Rive droite

Dostępne jest także połączenie autobusowe spod wieży Eiffla, kurs odbywa się po 2 razy dziennie w każdą ze stron.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

zabytki paryż Pola elizejskiemuzeum magii muzeum automatów