Asterix – najsłynniejsza seria francuskich komiksów

Na pewno znacie przygody Asteriksa i Obeliksa. Odkryjcie historię serii komiksów Asterix i dowiedzcie się więcej na ich temat.

Geneza powstania

Słynne komiksy z serii Asterix zostały stworzone przez pisarza René Goscinny’ego i rysownika Alberta Uderzo. Pierwszy komiks ukazał się 29.10.1959 roku w magazynie Pilote. Jako osobny album komiks wydano dopiero w 1961 roku. „Przygody Galla Asteriksa” w Polsce zostały wydane w roku 1990. Od 35 tomu serię kontynuowali pisarz Jean Yves Ferri i rysownik Didier Conrad.

Fabuła komiksów

Komiks opowiada o przygodach dwóch dzielnych Galów i przyjaciół – Asteriksa i Obeliksa. Ważnymi postaciami są także druid Panoramiks i ukochany pies Obeliksa Idefiks. Akcja dzieje się 50 lat przed naszą erą, kiedy jedna z wiosek w Galii opiera się najazdom Rzymian z Juliuszem Cezarem na czele. Rzymianie nie mogą ich pokonać, ponieważ Galowie mają nadludzką siłę, dzięki magicznemu napojowi przyrządzanemu przez druida. Pierwszy tom opowiada o chęci zdobycia przez Rzymian receptury magicznego napoju. Na początku wysyłają oni do wioski szpiega, a potem oprowadzają druida Panoramiksa. Kolejne części komiksu opowiadają o licznych wyprawach Asteriksa i Obeliksa. Czasami główny wątek dotyczy innych osób z wioski Galów, a czasami członków rodziny Asteriksa lub Obeliksa. W kolejnych częściach postacie powtarzają się, dzięki czemu możemy poznać niemal całą wioskę Galów.

asterix
Kadr z filmu animowanego „Asterix i wikingowie” reż. Jesper Möller i Stefan Fjeldmark

Komiks w liczbach

Do tej pory ukazało się 38 komiksów z serii Asterix. Na ich podstawie stworzono 10 filmów animowanych i 4 fabularne oraz wiele gier komputerowych. Seria komiksowa Asterix szybko stała się lubiana i popularna nie tylko we Francji, ale także w innych krajach Europy. Komiksy były tłumaczone na 111 języków, sprzedano je w ponad 380 000 000 (!) egzemplarzy. Ponad 1 500 000 egzemplarzy komiksów sprzedano w Polsce. To najlepiej sprzedający się europejski komiks na świecie. Warto wspomnieć, że nieopodal Paryża znajduje się poświęcony bohaterom komiksu park rozrywki Parc Asterix. W kilka chwil można przenieść się w sam środek wioski Galów i walki o niezależność od Rzymu.

Skąd wziął się fenomen Asterixa?

René Goscinny znany wówczas jako twórca Mikołajka poszedł za ciosem i wypuścił na rynek kolejną pozycję przeznaczoną pozornie dla dzieci. Pozornie, ponieważ cała seria Asterix tak samo jak Mikołajek jest świetną rozrywką zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Karykaturalnie przedstawione postacie, gry słowne, liczne odwołania do kultury, ale przede wszystkim humor i lekkość pióra pisarza sprawiły, że komiks zyskał tak wielu fanów. Nie byłoby tak oczywiście bez wspaniałych ilustracji, dzięki którym bohaterowie nabrali swoich wyjątkowych cech. W wykonaniu komiksu od strony wizualnej często wskazuje się także na niezwykłe pejzaże i dbałość o zaprezentowaną architekturę. Szczegółowość, ekspresyjność, ale i olbrzymia wyobraźnia twórcy sprawiła, że karty komiksu można analizować godzinami. Warto zaznaczyć, że „Przygody Galla Asteriksa” uzyskała 23 miejsce w plebiscycie 100 najlepszych książek XX wieku według Le Monde.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

le mur des je t'aimetoussaint paryskie cmentarze