Le Mur des je t’aime – ściana miłości na Montmartre

Paryż bez wątpienia jest miastem miłości – widać to niemal na każdym kroku. Dzisiaj zapraszamy Was na spacer po urokliwym Montmartre i odkrycie znajdującej się tam ściany miłości Le Mur des je t’aime. Poznajcie jej historię i przesłanie!

Montmartre – ulubiona dzielnica mieszkańców Paryża i turystów

Historyczna dzielnica Montmartre (położona na terenie 18. dzielnicy Paryża) zajmuje wyjątkowe miejsce na liście ulubionych miejsc każdej osoby, która chociaż raz była w Paryżu. Jest tak dzięki znajdującym się tam przepięknym kościołom (bazylika Sacré-Coeur, kościół Saint Jean-de-Montmartre i Saint-Pierre de Montmartre), muzeom (Espace Dali, Musée Montmartre) i kultowym miejscom jak Place du Tertre czy Bateau Lavoir. Wpływ na popularność dzielnicy ma też samo jej położenie. Ze wzgórza rozciąga się wspaniały widok na Paryż, a wąskie uliczki i zejścia długimi schodami dodają tej przestrzeni uroku. Warto jednak zaznaczyć, że dzielnica nie kusi tylko swoją historyczną stroną, a ciągle się zmienia i wciąż zaskakuje nowymi interesującymi miejscami. Bardzo modnym i ciekawym miejscem jest Le Mur des je t’aime, czyli dosłownie ściana miłości. Kiedy ją wykonano? Jaka jest jej historia i przesłanie?

Le Mur des je t’aime: historia powstania

Nieopodal kościoła Saint Jean-de-Montmartre, blisko stacji Abbesses, na terenie square Jehan Rictus znajduje się rozległy mural Le Mur des je t’aime. Poziomy mural ma granatowe tło i napis „Kocham Cię” w najróżniejszych językach świata. Na niemal 40m2 znajduje się ponad 300 wyznań miłości w ponad 200 językach i dialektach z całego świata. Znajdziecie tam nie tylko „Kocham Cię” w języku polskim, ale także esperanto, języku nawaho, inuickim czy bambara. Mural jest ozdobiony niewielkimi czerwonymi plamkami – są to kawałki, które tworzą serce. Wyznania miłości są umieszczone na 612 emaliowanych płytkach z lawy. Autorami tego dzieła sztuki są Frédéric Baron i Claire Kito. Wszystkim tym którzy odwiedzali Paryż regularnie lub nie byli w nim przez lata z pewnością trudno uwierzyć, że mural ma już niemal 20 lat – stworzono go w październiku 2000 roku.

Ściana miłości na Montmartre

Jakie jest znaczenie i przesłanie ściany miłości? Z jednej strony symbolizuje ona podział i separację, ukazuje złamane serce. Jednak z drugiej jest wsparciem dla najpiękniejszego na świecie uczucia – miłości. Całość daje jednak nadzieję i wiarę, że każde nawet najbardziej złamane serce można posklejać na nowo. To miejsce pojednania i miłości znajdujące się w samym sercu urokliwej i ukochanej przez mieszkańców miasta i turystów dzielnicy Montmartre. W bardzo krótkim czasie mural stał się bardzo popularnym miejscem na mapie Paryża i mimo upływu lat nie zmienia się to. Ściana miłości na Montmartre jest ciekawym i bardzo romantycznym miejscem na wyznanie miłości, atrakcją w czasie spaceru, ale także popularnym miejscem do zdjęć z chęcią umieszczanych w mediach społecznościowych.

Adres:

Square Jehan Rictus, Place des Abbesses, 75018 Paryż

Dojazd:

metro 12 stacja Abbesses

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

sylwester w paryżuasterix komiks