Église Saint-Paul-Saint-Louis w Paryżu

Dzisiaj odkrywamy przed Wami kolejne uroki stolicy Francji. Dzisiaj czas na église Saint-Paul-Saint-Louis w Paryżu. Odkryjcie historię oraz styl architektoniczny tego miejsca razem z nami.

Historia kościoła

Église Saint-Paul-Saint-Louis w Paryżu, czyli kościół świętego Pawła i świętego Ludwika został zbudowany na polecenie Ludwika XIII. Nad budową czuwali architekci jezuiccy Étienne Martellange i François Derand. Kościół mieścił się na terenie Marais, obecnie w 4. dzielnicy Paryża. Przybytek sakralny budowano w latach 1627-1641, kamień węgielny złożył tu kardynał Richelieu (odprawił także pierwszą mszę w skończonym kościele). Za czasów Ludwika XIV kościół był znanym ośrodkiem muzyki sakralnej, wiele osób przychodzi tu również, aby posłuchać wspaniałych kazań. Kiedy w 1762 roku jezuici zostali wygnani z Francji, kościół został powierzony klasztorowi Sainte-Catherine-du-Val-des-Écoliers.

Église Saint-Paul-Saint-Louis w Paryżu

Pline/Wikimedia Commons

Architektura

Kościół jest inspirowany nie tylko architekturą francuską, ale także włoską. Wysokie okna, ozdobna kopuła, transept i apsyda sprawiają, że przybytek sakralny wygląda dostojnie. Przepiękna fasada kościoła była niedawno (2011-2012) poddana renowacji. Z zewnątrz możemy podziwiać korynckie kolumny, rzeźby na fasadzie oraz przepiękny zegar. Wewnątrz kościoła możemy podziwiać przepiękne sklepienie i duże organy. Warte uwagi są rzeźby (między innymi autorstwa Germaina Pilona) oraz niezwykłe obrazy, których autorami są między innymi Eugène Delacroix i Jacques de Létin. Église Saint-Paul-Saint-Louis w Paryżu jest miejscem wartym zobaczenia, naszym zdaniem każda osoba powinna przyjrzeć się z bliska pięknym elementom wykończenia zarówno zewnątrz jak i wewnątrz kościoła.

Église Saint-Paul-Saint-Louis w Paryżu: ciekawostki

W roku 1792 pięciu księży tej parafii zostało zamordowanych w czasie wrześniowych masakr – upamiętnia to tablica. Przez kilka lat (aż do roku 1802) kościół nie funkcjonował jako przybytek sakralny. Warto zaznaczyć, że kościół ma podwójne wezwanie po Rewolucji Francuskiej. Z ciekawostek można jeszcze dodać, że to właśnie w église Saint-Paul-Saint-Louis w Paryżu ślub wzięła córka Victora Hugo – Leopoldine. Pisarz uczcił kościół czyniąc je miejscem akcji swojej książki Nędznicy. W 1887 roku kościół został zaklasyfikowany jako zabytek.

Adres:
99 Rue St. Antoine,
75004 Paryż

Dojazd:
metro 1 stacja Saint-Paul

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

stendhalbazylika saint-denis