Filharmonia w Paryżu (Philharmonie de Paris)

Dzisiaj opisujemy dla Was kolejne ciekawe miejsce na mapie Paryża. Filharmonia w Paryżu jest doskonałą atrakcją dla wszystkich, którzy uwielbiają muzykę. Dowiedzcie się więcej na jej temat.

Cité de la Musique w Parc de la Vilette

Filharmonia w Paryżu znajduje się w Parc de la Vilette, w 19. dzielnicy Paryża, niedaleko Boulevard Périphérique i kanału Saint-Denis, zalicza się ją do elementów tak zwanego Miasta Muzyki – Cité de la Musique. Otoczenie nie jest przypadkowe, to miejsce na mapie Paryża można uznać za muzyczne zagłębie. Swoje siedzimy mają tutaj muzyczna uczelnia wyższa Konserwatorium Paryskie (fr. Conservatoire de Paris) czy Muzeum Muzyki (fr. Musée de la Musique), a także amfiteatry, teatry i sale widowiskowe (m.in. słynny Le Zénith). Decyzję o budowie filharmonii podjęto już w 2006 roku. To ogromne przedsięwzięcie wymagało jednak wielu nakładów finansowych, a także doskonałego akustycznie i wizualnie projektu. Filharmonia w Paryżu została otwarta 14 stycznia 2015 roku, tydzień po ataku w redakcji Charlie Hebdo. Koncert inauguracyjny poświęcono ofiarom zamachu.

Filharmonia w Paryżu (Philharmonie de Paris)

Filharmonia w Paryżu (Philharmonie de Paris),
źródło: BastienM/Wikimedia Commons

Filharmonia w Paryżu (Philharmonie de Paris) – wygląd

Całkowity koszt budowy i wykończenia wyniósł 386 000 000 euro! Ten przepiękny, nowocześnie wyglądający budynek zaprojektował Jean Nouvel. Innowacyjna forma składa się z wielu aluminiowych paneli ozdobionych wizerunkiem niemal 340 000 ptaków – w kilku kształtach i barwach. Na dachu budynku jest także niesamowity taras widokowy (Belvédère de la Philharmonie), z którego można podziwiać Paryż.

Wewnątrz znajduje się audytorium z 2400 miejscami. Zanurzenie widza w muzyce jest możliwe przede wszystkim dzięki bliskiej odległości od sceny – najdalsze miejsce znajduje się jedyni 32 metry od miejsca dyrygenta. Oprócz tego sala ma także ruchome panele, które pomagają w przekierowaniu dźwięku. Dzięki chowanym siedzeniom część imprez może odbywać się z publicznością liczącą nawet 3650 osób. W budynku mieszczą się także liczne sale prób, studia, garderoby oraz przestrzeń dla najmłodszych – Philharmonie des enfants. Wyodrębniono także część na centrum edukacyjne, gdzie prowadzone są warsztaty i zajęcia. W filharmonii znajdują się także dwie restauracje, sala konferencyjna oraz miejsce wystawiennicze.

Godziny otwarcia:
Philharmonie de Paris
Godziny otwarcia są zależne od godzin koncertów, spektakli i warsztatów, aby zwiedzić budynek należy wcześniej zarezerwować wizytę na stronie lub telefonicznie.

Philharmonie des enfants
wtorek-niedziela 10:00-18:00
*zamknięte między 13:00 a 14:00

Belvédère de la Philharmonie – darmowy taras widokowy
Od połowy czerwca do połowy września: środa-niedziela 12:00-20:00 (w piątek aż do zachodu słońca)
Od połowy września: środa-niedziela od 12:00 do zachodu słońca
-taras jest zamknięty od 30 października do marca

Adres:
221 avenue Jean-Jaurès
75019 Paris

Dojazd:
metro 5 stacja Porte de Pantin
tramwaj 3B stacja Porte de Pantin

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Colonnes Morrisbulwar peryferyjny paryża boulevard périphérique