Hôtel de ville, czyli przepiękny ratusz w Paryżu

Co jeszcze ciekawego możemy dodać do listy zabytki Paryż? Oczywiście miejski ratusz! Odkryjcie razem z nami jego historię, wskazówki dojazdu i inne.

Historia budynku

W roku 1357 Étienne Marcel nabył Maison aux Piliers (kamienicę ozdobioną arkadami), jego celem było stworzenie miejsca spotkań i rozmów wpływowych paryżan z kupcami. Budynek popadł w ruinę w XVI wieku. W roku 1529 król Franciszek I podjął decyzję o zbudowaniu w tym samym miejscu renesansowego pałacu. Pracę zaczęto 4 lata później. W latach 1837-1848 przebudowywano ratusz, rozrastający się budynek powiększył się tak bardzo, że niektóre okoliczne uliczki oraz kościół Saint-Jean-en-Grève przestały istnieć. W roku 1891 w ratuszu wybuchł ogromny pożar, spaliły się zbiory biblioteki i archiwum oraz część konstrukcji. Budynek zrekonstruowano w latach 1874-1882. Obecnie paryski ratusz jest największym budynkiem miejskim w Europie.

ratusz zabytki paryż

waldomiguez/www.pixabay.com

Hôtel de ville de Paris – miejski ratusz

Chociaż w pierwszej chwili nazwa kojarzy nam się raczej z hotelem Hôtel de ville to ratusz, czyli siedziba rady miejskiej. Mieszczący się w czwartej dzielnicy budynek wygląda przepięknie i z pewnością można zaliczyć go do reprezentatywnych miejsc w stolicy Francji, dlatego często odbywają się tam oficjalne uroczystości. Neorenesansowy zabytek ma liczne ornamenty, wieżyczki, kolumny, ozdobny zegar oraz rzeźby przedstawiające najważniejsze osobistości Paryża, co sprawia, że miejski ratusz wygląda zachwycająco. W środku Hôtel de ville jest równie piękny. Na szczególną uwagę zasługuje Salle des Fêtes – miejsce podejmowanie gości przez mera Paryża.

Godziny otwarcia:
-paryski ratusz można zwiedzać jedynie w grupach, w celu ustalenia daty i godziny należy skontaktować się mailowo (visites.hdv@paris.fr) lub osobiście w specjalnym biurze (l’espace Paris Rendez-vous) przy ulicy Rivoli 29 (czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-19:00)

Ceny biletów:
-darmowy wstęp

Adres:
Place de l’Hôtel de Ville
75004 Paryż

Dojazd:
metro 1 lub 11 stacja Hôtel de ville

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

pantheon co warto zobaczyć w paryżugalette des rois święto trzech króli