Fête de la Sainte-Catherine we Francji

Czy wiedzieliście, że katarzynki obchodzi się nie tylko w Polsce? Sprawdźcie jak wyglądają obchody tego święta we Francji i w innych krajach. Poznajcie historię fête de la Sainte-Catherine.

Katarzynki – różnorodne obchody

Fête de la Sainte-Catherine we Francji i w innych państwach przypada co roku 25 listopada. Tradycja tego święta sięga X wieku i upamiętnia męczeństwo Katarzyny Aleksandryjskiej. W Polsce święta Katarzyna była postrzegana jako patronka kawalerów. Mężczyźni wkładali pod swoją poduszkę dziewczęce przedmioty. Mogły to być na przykład części garderoby czy bibeloty – miały one wywołać proroczy sen o przyszłej narzeczonej. Wróżby dotyczyły także dalszych losów kawalera – losowano z kubków przedmioty, które były synonimami ożenku, majątku, dobrej pracy czy niepowodzeń. Obecnie święto dotyczy obu płci, ale zostało w większości krajów wyparte przez andrzejki. To z ich okazji urządza się wieczory wróżb czy bale.

W krajach, gdzie obecnie huczniej obchodzi się ten dzień planuje się zazwyczaj różnorodne festiwale i wydarzenia przeznaczone dla kobiet. Obchody święta różnią się w zależności od kraju. W Wielkiej Brytanii piecze się z tej okazji specjalne ciasto Cattern Cakes. W Quebecu z kolei popularne są cukierki świętej Katarzyny o smaku toffi (fr. la tire de la Sainte-Catherine). Przyrządza się je przede wszystkim z melasy i cukru oraz masła, syropu kukurydzianego i sody oczyszczonej. Katarzynki są silną tradycją w Estonii. Tam panny chodzą od drzwi do drzwi zbierając po drodze podarunki w zamian za wykonanie piosenki lub recytację wiersza. Niezamężne kobiety ubierają się w jasne szaty przywodzące na myśl nadchodzącą zimę, a wielu mężczyzn przebiera się za kobiety.

Fête de la Sainte-Catherine

Fête de la Sainte-Catherine: Catherinettes w Paryżu w 1909 roku, źródło: Agence Rol, Bibliothèque nationale de France, Wikimedia Commons

Fête de la Sainte-Catherine we Francji

Na północy Francji jednym ze sposobów obchodów Fête de la Sainte-Catherine jest wykonywanie przez dziewczynki laurek jak również urządzanie imprez w dziewczęcym gronie. Chłopcy z kolei świętują 6 grudnia przy okazji święta Mikołaja. Katarzynki we Francji są przede wszystkim świętem niezamężnych kobiet, szczególnie po 25 roku życia. W tym czasie mówi się na nie Catherinettes. Wtedy panny modlą się do świętej Katarzyny i proszą o zamążpójście. Niezamężne kobiety podczas Fête de la Sainte-Catherine we Francji często przesyłają sobie kartki i życzenia z tej okazji. Przyjaciele panien często obdarowują je kolorowymi kapeluszami. Akcesoria są zazwyczaj w kolorze zielonym i żółtym, symbolizującymi nadzieję i mądrość.

25 listopada Francuzi często spotykają się na kolacje w gronie znajomych. Ze świętem wiąże się także wiele przysłów i powiedzeń. Przypadający w okresie święta czas postrzegany jest jako idealny moment na sadzenie drzew i krzewów. Potwierdza to francuskie wyrażenie „À la Sainte-Catherine, tout arbre prend racine”, które można przetłumaczyć jako: Na święto Katarzyny wszystkie drzewa się ukorzeniają.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

co robić zimą w paryżuFondation Custodia w Paryżu