Znane postacie: Maria Leszczyńska

Dzisiaj przedstawiamy Wam życie jednej z najbardziej znanych we Francji Polek. Sprawdźcie jakie życie wiodła królowa Francji i królewna Polski Maria Leszczyńska.

Polskie pochodzenie

Maria Karolina Zofia Felicja Leszczyńska herbu Wieniawa urodziła się 23 czerwca 1703 roku w Trzebnicy. Była drugą córką polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego i Katarzyny Opalińskiej. Jej chrzestnymi byli Jadwiga Zofia Wittelsbach (córka króla Szwecji Karola XI) oraz Aleksander Benedykt Sobieski (syn Jana III Sobieskiego). W roku 1719 rodzina Leszczyńskich musiała wyjechać i finalnie zamieszkała na stałe we Francji. W roku 1725, w wieku 22 lat Maria wyszła za mąż za króla Francji Ludwika XV (który miał wówczas tylko 15 lat, śpieszono się z jego ożenkiem z powodów zdrowotnych, z obawy, że nie dożyje późniejszego ślubu).

Małżeństwo Marii Leszczyńskiej z Ludwikiem XV

Pierwszy ślub per procura (bez udziału Ludwika XV) odbył się 15 sierpnia 1725 roku w katedrze w Strasbourgu. Druga uroczystość odbyła się 5 września 1725 roku w Fontainebleau. Zgodnie z planami Maria Leszczyńska szybko zaszła w ciążę. W trakcie trwania całego małżeństwa królowa urodziła dziesięcioro dzieci, ale tylko dwóch synów. Jeden z nich – Filip Ludwik zmarł jednak mając 3 lata. Urodzony w 1729 roku Ludwik Ferdynand cieszył się natomiast dobrym zdrowiem. Małżeństwo Marii i Ludwika nie było jednak szczęśliwe. Mąż nie krył się z licznymi romansami, a kochanki niejednokrotnie były bardziej lubiane i doceniane niż królowa. Najbardziej znaną metresą Ludwika XV była Madame Pompadour. Miała ona swój pokój w Pałacu Wersalskim, potem król zlecił wybudowanie dla niej osobnego pałacyku (Petit Trianon) niedaleko Pałacu. Metresa zmarła jednak 4 lata przed ukończeniem pałacyku. Ciągłe zdrady męża Maria znosiła podobno dzięki wierze – była zagorzałą katoliczką.

maria leszczyńska królowa francji

Maria Leszczyńska z synem Ludwikiem Ferdynandem
Marie Leszczyńska, reine de France (1703-1768) et le Dauphin Louis (1729-1765)/Alexis Simon Belle

Królowa w Wersalu

Maria Leszczyńska nie była specjalnie zamożna, dlatego jej małżeństwo z królem Francji wielu uznawało za mezalians. Marię krytykowano na wiele sposobów, przed urodzeniem dzieci pomawiano ją o bezpłodność, przezywano od paskudnych i brzydkich oraz zuchwałych. „Ból” Francuzów uśmierzała świadomość, że dzięki związkowi do Francji przyłączono Lotaryngię (po pokoju wiedeńskim kończącym wojnę sukcesyjną w Polsce ziemię tę dożywotnio otrzymał Stanisław Leszczyński). Jako jedna z nielicznych królowych Maria często widywała się ze swoimi rodzicami.

Królowa nie wdawała się w dworskie intrygi, wypełniała ze starannością swoje obowiązki, angażowała się w życie kulturalne. Urządzała w Wersalu cotygodniowe koncerty polskich chórów. Nie było to jednak dostrzeżone ani przez jej męża ani przez dwór czy artystów. Maria pozostawała w cieniu kochanki męża madame Pompadour, która organizowała wiele aktywności i promowała młodych twórców (między innymi Woltera i Diderota). Największym osiągnięciem Marii było sprowadzenie do Wersalu młodego Mozarta. Warto także wspomnieć, że to właśnie na dworze u Marii Leszczyńskiej cukiernikiem królewskim był Nicolas Stohrer, który później otworzył pierwszą cukiernię w Paryżu. Przypisuje mu się także stworzenie słynnego deseru baba au rhum.

Jaka była Maria Leszczyńska?

Królowa była dobrze wychowana, dyskretna, dobroduszna, miłosierna, pobożna i pełna godności, której nie zachwiały nawet liczne zdrady męża. Maria Leszczyńska zmarła w 1768 roku, była ostatnią królową Francji, która zmarła „z koroną”. Została pochowana w bazylice w Saint-Denis, jednak jej serce zostało umieszczone koło jej rodziców w kościele Notre-Dame de Bon Secours w Nancy.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

rue cremieux najbardziej kolorowa ulica w paryżujak wygladaja święta bożego narodzenia we francji