Księgarnie w Paryżu: top 5

Paryż jest nierozerwalnie związany z kulturą i sztuką. Wielokrotnie był inspiracją dla pisarzy i poetów, dlatego nic dziwnego, że rynek książki ma się tu całkiem nieźle. Odkryjcie razem z nami najciekawsze księgarnie w Paryżu. Wymienione przez nas księgarnie są nie tylko miejscami, gdzie można kupić książki, ale także uzyskać porady i wskazówki od księgarzy, obcować z kulturą i sztuką czy osobiście poznać ulubionych autorów lub przynajmniej znaleźć się w tym samym miejscu co wielcy twórcy z poprzednich epok.

Librairie Delamain

Zacznijmy od najstarszej księgarni w Paryżu. Jest nią Librairie Delamain założona w 1708 roku. Jej pierwsza siedziba miała miejsce w arkadach Teatru Narodowego Comédie-Française, jednak w 1906 księgarnię przeniesiono pod obecny adres. W 1986 księgarnia dołączyła do grupy Gallimard. Librairie Delamain oferuje duży wybór książek, komiksów, albumów jak również specjalną sekcję poświęconą miastu Paryż. W księgarni organizowane są uroczyste odczyty i spotkania autorskie. Stałymi bywalcami Librairie Delamain byli między innymi Alexandre Dumas, Guy de Maupassant, Georges Clemenceau, Jean Cocteau, Colette, Michel Foucault czy Louis Aragon.

Adres:
155 Rue Saint-Honoré
75001 Paryż
Dojazd:
metro 1 lub 7 stacja Palais Royal – Musée du Louvre

Shakespeare and Company

Najbardziej rozpoznawalną, a naszym zdaniem także najbardziej urokliwą księgarnią w Paryżu jest Shakespeare and Company. Znajduje się ona tuż nad brzegiem Sekwany, naprzeciw katedry Notre-Dame i zawsze jest tam dużo ludzi. Księgarnię założyła w roku 1919 amerykańska redaktorka Sylvia Beach. Shakespeare and Company miał kilka siedzib, zmieniał właścicieli, a przez pewien czas księgarnia była zamknięta. W obecnym miejscu księgarnia została otwarta w 1951 roku. Przez lata było to miejsce spotkań paryskiej bohemy. Dzisiaj Shakespeare and Company jest nie tylko księgarnią, ale również antykwariatem, miejscem wsparcia dla młodych pisarzy i artystów, a obok znajduje się kawiarnia o tej samej nazwie. Warto wspomnieć, że bywalcami księgarni byli między innymi James Joyce, Ernest Hemingway, F. Scoot Fitzgerald, Bertolt Brecht czy Max Ernst.

Adres:
37 Rue de la Bûcherie
75005 Paryż

Dojazd:
Miejsce znajduje się w odległości 5 minut spacerem od poniższych stacji metra:
metro 4 stacja Cité
metro 4 lub RER B stacja Saint-Michel Notre-Dame
metro 10 stacja Cluny-La Sorbone

księgarnie w Paryżu

Księgarnie w Paryżu: Shakespeare and Company, Librairie Jousseaume

Librairie Jousseaume w Galerie Vivienne

Wymieniając księgarnie w Paryżu nie sposób nie wspomnieć o powstałej w 1825 roku Librairie Petit-Siroux (od 1890 roku Librairie Jousseaume). Księgarnia specjalizuje się w pozycjach z XIX i XX wieku, znajdziemy tam także książki z drugiej ręki czy pocztówki. Co więcej, librairie Jousseaume znajduje się w urokliwej Galerie Vivienne, która sama w sobie jest ciekawym miejscem na mapie Paryża.

Adres:
45-46-47 Galerie Vivienne
75002 Paryż

Dojazd:
metro 3 stacja Bourse

Księgarnie w Paryżu: Librairie Voyageurs du Monde

Czytanie jest świetnym sposobem na poznawanie świata. Nie od dzisiaj wiadomo, że literatura pozwala czytelnikowi podróżować po świecie, ale także w czasie. Dobrze napisane książki potrafią wspaniale opisać nie tylko miejsca, również ich atmosferę. W Paryżu funkcjonuje firma Voyageurs du Monde – grupa, która skupia różne biura podróży. Dodatkowym aspektem ich działalności jest księgarnia Librairie Voyageurs du Monde specjalizująca się w literaturze podróżniczej. Znajdziecie tu przewodniki, mapy, albumy czy atlasy. Oprócz spotkań autorskich w księgarni odbywają się także prezentacje marek i produktów związanych z podróżami.

Adres:
48 rue Sainte-Anne

Dojazd:
metro 3 stacja Quatre-Septembre
metro 7 lub 14 stacja Pyramides

Księgarnie w Paryżu

Księgarnie w Paryżu: Librairie Voyageurs du Monde, Gibert Joseph
źródło: ActuaLitté, Topolgnussy/Wikimedia Commons

Gibert Joseph

Jeśli zapytamy o księgarnie w Paryżu większość osób od razu powie Gibert Joseph. Nic dziwnego, ponieważ to nazwa największej sieci księgarni w stolicy Francji, w mieście znajduje się ponad 30 punktów. Pierwsza księgarnia została otwarta w 1888 roku przy 23 quai Saint-Michel przez Giberta Josepha – nauczyciela literatury klasycznej. Początkowo sprzedawano tam używane podręczniki szkolne, jednak szybko asortyment uległ znacznemu powiększeniu. Kiedy w 1915 założyciel zmarł, sieć księgarni przejęli jego dwaj synowie – jeden z nich został przy marce Gibert Joseph, a drugi zaczął używać nazwy Gibert Jaune. W 2017 roku obie marki znowu się zjednoczyły. Historia tej marki jest naprawdę ciekawa, dlatego postanowiłyśmy napisać na ten temat oddzielny artykuł – jest on już w przygotowaniu!

Adres:
23 quai Saint-Michel
75004 Paryż

Dojazd:
metro 4 lub RER B stacja Saint-Michel Notre-Dame

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

serge le lapin metro w paryżuAdibmb/Wikimedia Commons