Serge le Lapin – królik z paryskiego metra

Czy kojarzycie obrazek z królikiem z paryskich wagonów metra? Dzisiaj opowiadamy Wam o historii powstania pierwszych ilustracji z Serge le Lapin i jego odbiorze wśród mieszkańców miasta.

Serge le Lapin: wygląd

Po raz pierwszy charakterystycznego królika w paryskim metrze zaprezentowano w roku 1977. Zaprojektowała go Anne Le Lagadec dyrektorka firmy ECOM. Wybór królika argumentowała chęcią ukazania kruchości i miękkości postaci, ale także podkreśleniem jego pędu i nieuważności. Serge le Lapin pojawił się na obrazku w wagonach metra ostrzegającym przed przytrzaśnięciem palców. Obrazek był skierowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W 1982 roku wygląd królika nieco się zmienił. Do zmiany doszło także w 1986 roku kiedy rysownik Serge Maury chciał, aby królik swoim wyglądem przypominał pluszowego przyjaciela, maskotkę. Różowy królik zyskał wtedy także swój żółty kombinezon. Kolejną zmianę wyglądu słynny królik przeszedł w 2014 roku. Obecnie ubiorem królik z paryskiego metra są: żółta koszulka, niebieskie spodnie i trampki. Na obrazku poniżej możecie zobaczyć jak zmieniał się wizerunek słynnego królika!

serge le lapin

RATPCorporate/Wikimedia Commons

Ważne komunikaty w paryskim metrzze

Serge le Lapin od początku przekazywał najmłodszym (i nie tylko im) ważne informacje. Pierwszy z nich dotyczył niebezpieczeństwa przytrzaśnięcia palców i był umieszczony w wagonach metra. Jakie jeszcze dawał rady królik? Były to ostrzeżenia przed przytrzaśnięciem w zamykanych automatycznie drzwiach na stacjach metra, ale także przy schodach ruchomych. Oprócz komunikatu w języku francuskim na nowych naklejkach znajdują się także napisy w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim i włoskim.

Królik w odbiorze opinii społecznej

Pasażerowie paryskiego metra doskonale kojarzą postać jaką jest Serge le Lapin. Stał się on niejako maskotką metra, swoistym symbolem. Do tego stopnia, że przedsiębiorstwo RATP odpowiedzialne za paryskie metro utworzyło dla królika profil na Twitterze. Królik cieszy się dużą popularnością – powstają z nim dzieła plastyczne i literackie, postać jest inspiracją także w kontekście treści humorystycznych w programach telewizyjnych, show, kabaretach i innych.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Święta Genowefa Sainte-Genevièveksięgarnie w paryżu