Shakespeare and Company w Paryżu – co to za miejsce?

Dzisiaj chcemy zabrać Was w niezwykle urokliwe miejsce niedaleko katedry Notre-Dame – Shakespeare and Company. Dowiedzcie się co to takiego i dlaczego warto tam zajrzeć w trakcie spaceru po Paryżu.

Historia miejsca

Pierwsza księgarnia Shakespeare and Company w Paryżu została otwarta przez Sylvię Beach w roku 1919 przy 8 rue Dupuytren. W 1922 roku miejsce zostało przeniesione do innego budynku przy 12 rue de l’Odéon w 6. dzielnicy Paryża. Księgarnia była miejscem spotkań takich pisarzy jak James Joyce, Ernest Hemingway czy F. Scoot Fitzgerald. W 1922 to właśnie Sylvia Beach postanowiła opublikować kontrowersyjną jak na tamte czasu powieść Ulisses Joyce’a. Wspierała także Hemingwaya. Miejsce zostało zamknięte w roku 1941 podczas niemieckiej okupacji Paryża.

W roku 1951 Amerykanin George Whitman otworzył księgarnię, która początkowo nazywała się Le Mistral. W hołdzie dla koleżanki po fachu oraz zamiłowania do Szekspira (zbliżała się 400 rocznica jego urodzin) właściciel zmienił w 1964 roku nazwę na Shakespeare and Company. Miejsce szybko stało się ośrodkiem spotkań paryskiej bohemy. Bywali tu James Baldwin, Bertolt Brecht, William S. Burroughs, Gregory Corso, Julio Cortázar, Lawrence Durrell, Max Ernst, Allen Ginsberg, Anaïs Nin, William Saroyan, Richard Wright czy redaktorzy Paris Review.

Księgarnia Shakespeare and Company w Paryżu; źródło: Wikimedia Commons

Wielowymiarowe miejsce

Trudno jednoznacznie nazwać czym jest Shakespeare and Company w Paryżu. Z jednej strony jest to niezwykle urokliwa księgarnia, z drugiej antykwariat z imponującymi pozycjami. Patrząc jednak z innej perspektywy Shakespeare and Company w Paryżu można uznać za bezpłatną, udostępnianą publicznie bibliotekę. Każdy jest tam mile widziane, wystarczy wziąć książkę z półki i zacząć czytać. Można rozsiąść się w wygodnych fotelach, usiąść na drewnianych krzesłach czy stanąć gdzieś z boku i zaczytać się interesującymi historiami. Shakespeare and Company w Paryżu jest również miejscem wsparcia dla młodych pisarzy i artystów – w zamian za pomoc w księgarni organizowana jest pomoc przy publikacji czy możliwość brania udziału w różnych interesujących akcjach, konferencjach czy procesach wydawniczych.

Kawiarnia Shakespeare and Company w Paryżu

George Whitman miał plan otwarcia obok kawiarnia od 1969, zrobiła to jednak dopiero jego córka. Właścicielka księgarni we współpracy z Bob’s Bake Shop otworzyli w roku 2015 kawiarnię Shakespeare and Company w Paryżu. Miejsce serwuje nie tylko kawę czy herbatę, ale także ciasto oraz niewielkie dania. W menu znajdują się głównie propozycje wegetariańskie, ale także wegańskie czy bezglutenowe. Jeśli chcecie zajść tam na kawę bądźcie cierpliwi – lokal jest niewielki, a kolejki całkiem spore.

Księgarnia Shakespeare and Company w Paryżu została opisana w kilku dziełach literackich. Na wielkim ekranie księgarnię możemy zobaczyć w takich filmach jak Przed zachodem słońca (Before Sunset) reż. Richard Linklater, O północy w Paryżu (Midnight in Paris) reż. Woody Allen czy Julie&Julia reż. Nora Ephron.

Adres:

37 Rue de la Bûcherie,
75005 Paryż

Dojazd:

Miejsce znajduje się w odległości 5 minut spacerem od poniższych stacji metra:

  • metro 4 stacja Cité
  • metro 4 lu RER B stacja Saint-Michel Notre-Dame
  • metro 10 stacja Cluny-La Sorbone
Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

top 5 miejsc na montmartre