Marzec w Paryżu: top 5 propozycji

W marcu w Paryżu zaczyna się wiosna – to doskonały czas, aby odwiedzić stolicę Francji. Sprawdźcie jakie ciekawe aktywności można zaplanować i jak spędzić marzec w Paryżu.

Ostatnia darmowa pierwsza niedziela miesiąca w muzeach

Wiele paryskich muzeów oferuje darmowe wejście w pierwszą niedzielę danego miesiąca. Cieszy się to dużą popularnością, dlatego niektóre, szczególnie oblegane miejsca zapewniają darmowy wstęp tylko poza sezonem. Konkretnie dzieje się tak w pierwsze niedziele miesiąca od listopada do marca włącznie. Od kwietnia do października obowiązuje wtedy standardowy cennik.

Paryska wystawa rolnicza

Jednym z najważniejszych wydarzeń w marcu w Paryżu jest międzynarodowa wystawa rolnicza (fr. Salon International de l’Agriculture). Warto przypomnieć, że Francja jest największym producentem rolnym w Unii Europejskiej, a tereny wiejskie pokrywają ponad połowę kraju. Rolnictwo jest więc jednym z mocnych filarów francuskiej gospodarki. Salon International de l’Agriculture w Porte de Versailles są corocznymi targami podczas których ludzie związani z branżą rolniczą i spożywczo-rolniczą dzielą się wiedzą, ale i osiągnięciami. Udział w targach bierze około 1000 wystawców i nawet 700 000 odwiedzających z całego świata. Wydarzenie trwa zazwyczaj od ostatniego weekendu lutego i do pierwszego weekendu marca.

Marzec w Paryżu: Międzynarodowy Dzień Kobiet

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. We Francji nie jest on tak popularny jak w Polsce, niewiele osób obdarowuje się z tej okazji prezentami. 8 marca oraz w inne dni marca odbywa się jednak wiele wydarzeń skupiających się wokół kobiet, ich sytuacji zawodowej czy społecznej oraz o tematyce feministycznej. Część firm i marek wykorzystuje święto jako okazję do udzielenia dodatkowych promocji i rabatów.
Adibmb/Wikimedia Commons

Dzień Frankofonii i Międzynarodowy Dzień Języka Francuskiego

20 marca obchodzony jest Dzień Frankofonii i Międzynarodowy Dzień Języka Francuskiego. Z tej okazji organizowanych jest wiele darmowych atrakcji, konkursów, konferencji, warsztatów, a nawet lekcji języka francuskiego. Ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat języka francuskiego czy frankofonii jako wspólnoty ludzi i państw posługujących się językiem francuskim z pewnością znajdą w programie imprezy coś dla siebie.

Wiosenny spacer po paryskich parkach

Kiedy w Polsce marzec jest nadal chłodnym miesiącem, we Francji zazwyczaj mamy już wtedy prawdziwą wiosnę. Pod koniec marca parki są już zazielenione i możemy zobaczyć pierwsze kwitnące kwiaty i inne rośliny. Koniec miesiąca jest więc doskonałym czasem na spacer po paryskich parkach, których w Paryżu nie brakuje. Udaj się do parku Buttes-Chaumont, Belleville czy Morceau albo postaw na niewielki parki i skwery, które także wyglądają przepięknie.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

luty w paryżuparyż w kwietniu kwiecień w paryżu