Luty w Paryżu: top 5 aktywności

Ostatni zimowy miesiąc jest doskonałym czasem na podróż do stolicy Francji. Sprawdźcie jak miło spędzić luty w Paryżu i udział w jakich wydarzeniach warto wziąć pod uwagę.

Chandeleur

Jednym z naszych ulubionych świąt w Paryżu jest wypadający zawsze 2 lutego święto Chandeleur, czyli Matki Boskiej Gromnicznej. Wszystko za sprawą tradycji jedzenia tego dnia naleśników (uwielbiamy je!). W Paryżu znajduje się wiele przepysznych naleśnikarni (fr. crêperies), a naleśniki można kupić także idąc ulicą, na specjalnych stanowiskach gastronomicznych. Naleśniki są jedną z szybkich i łatwo dostępnych przekąsek w stolicy Francji – zawsze jemy je spacerując po Paryżu. Więcej o wyjątkowej tradycji dowiecie się z wpisu Chandeleur: dlaczego Francuzi jedzą naleśniki 2 lutego?

Luty w Paryżu: chiński Nowy Rok

Jednym z hucznie obchodzonych wydarzeń w Paryżu jest chiński Nowy Rok. To święto ruchome i wypada ono w styczniu lub w lutym (zdecydowanie częściej). Z tej okazji w paryskim Chinatown, czyli 13. dzielnicy Paryża (a także w innych miejscach) organizowane są zjawiskowe parady (niekiedy z fajerwerkami czy konfetti). To doskonała okazja, aby skosztować orientalnych dań, poznać swój chiński znak zodiaku czy wylosować wróźbę. W 2024 roku obchodzimy Rok Smoka.

Chiński Nowy Rok luty w Paryżu

Luty w Paryżu: chiński Nowy Rok, źródło: tpsdave/www.pixabay.com

Mardi gras i karnawał w Paryżu

Tradycje karnawałowe w zachodniej Europie nie są już tak mocno kultywowane jak kiedyś, ale ich elementy są widoczne do dziś. W stolicy Francji nadal odbywają się różnorodne parady i obchody m.in. z Place Gambetta na place de la République. Uczestniczy w nich jednak stosunkowo mało osób. Zwieńczeniem karnawału jest mardi gras, czyli tłusty wtorek przed Środą Popielcową. We Francji podczas mardi gras je się najczęściej naleśniki, gofry oraz desery z ciasta parzonego.

Walentynki w Paryżu

Paryż jest często nazywa się miastem miłości i zakochanych – 14 luty, czyli walentynki są więc wyjątkową datą w stolicy Francji. Sami Francuzi obchodzą to święto podobnie jak osoby w innych krajach – wybierają się na randkę (do teatru/kabaretu/muzeum albo na kolację), część osób, szczególnie singli, stawia na imprezy. Jak w każdym mieście organizowane są specjalne aktywności i promocje, a wiele miejsc jest ozdobionych serduszkami czy amorami. Turyści walentynki w Paryżu traktują jako wyjątkowy prezent, w tym czasie w stolicy Francji oświadcza się wiele par. Nasza rada? Wybierz inną datę! Spraw, aby Twoja druga połówka poczuła się wyjątkowo.

Paris Fashion Week (fr. Semaine de la mode)

Jedna z najważniejszych serii pokazów mody na świecie Paris Fashion Week odbywa się dwa razy do roku. Paris Fashion Week jest ostatnim z imprez fashion week tak zwanej wielkiej czwórki – po Nowym Jorku, Londynie i Mediolanie. Daty pokazów są ruchome, ale zazwyczaj prezentacja kolekcji jesień/zima następuje w lutym, a wiosna/lato we wrześniu. Wydarzenie przyciąga tłumy osób związanych zawodowo ze światem mody i hobbystycznie zainteresowanych tym tematem. Przeczytajcie więcej o tym wydarzeniu w naszym wpisie Paris Fashion Week – tydzień mody w Paryżu.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

styczeń w paryżu