Kwiecień w Paryżu: top 5 atrakcji

Zastanawiacie się jak spędzić kwiecień w Paryżu? Odkryjcie pięć ciekawych propozycji na spędzenie tego wiosennego miesiąca w stolicy Francji.

Poisson d’avril, czyli francuskie prima aprilis

Święto znane w Polsce jako prima aprilis nosi we Francji nazwę poisson d’avril. Sama nazwa ma dużo wspólnego ze sposobem obchodzenia święta – Francuzi obdarowują się rybami. Zazwyczaj są one w formie laurek lub mają żartobliwe teksty. Ryby najczęściej przykleja się na plecach osoby, której chce się spłatać figla. Grunt, aby zrobić to w sposób niepostrzeżony – im dłużej osoba chodzi z prezentem na plecach tym zabawniej. Dlaczego w prezencie daje się właśnie ryby przeczytacie w artykule Prima Aprilis we Francji – jak obchodzą je Francuzi? Warto podkreślić, że primaaprilisowe żarty są powszechne – w Paryżu RATP zmienia nawet nazwy stacji np. z Opéra na Apéro (skrót od apéritif). Pamiętaj o tym, jeśli wybierasz się w tym czasie do Paryża!

Targi sztuki współczesnej Art Paris

Od kilku lat w Paryżu organizowane są targi sztuki współczesnej Art Paris. Prezentowana jest na nich międzynarodowa twórczość artystyczna – ponad 900 artystów i 130 galerii sztuki z 20 krajów. Będzie można podziwiać sztukę współczesną, w tym także twórczość street art oraz zapoznać się z twórczością młodych artystów. Obrazy, rysunki, rzeźby oraz instalacje artystyczne czekają na odkrycie. Oprócz podziwiania sztuki będzie można spotkać się także z samymi artystami. Innymi atrakcjami są wycieczki z przewodnikiem skupiające się oczywiście wokół sztuki, Nie możesz pojawić się na targach osobiście? Odwiedź je poprzez wirtualny spacer.

art paris kwiecień w paryżu

Kwiecień w Paryżu: targi sztuki współczesnej Art Paris/©Marc Domage

Kwiecień w Paryżu: Festival du livre de Paris

Historia paryskich targów książki (fr. Le Salon du Livre de Paris) sięga 1981 roku. Warto przypomnieć, że od 2022 roku targi książki przekształciły się w festiwal książek (fr. Festival du livre de Paris). Podczas festiwalu odbędą się spotkania autorskie, wywiady, debaty, konferencje, koncerty, występy artystyczne, a także przechadzki literackie po Paryżu. W wydarzeniu udział bierze także wybrany kraj jako gość honorowy, a odwiedzający mogą lepiej poznać jego literackie oblicze. Do tej pory były to Indie i Włochy, w 2024 gościem honorowym jest francuskojęzyczna prowincja Kanady, czyli Quebec.

Foire du Trône Paris

Kwiecień w Paryżu oznacza także wesołe miasteczko Foire du Trône w Bois de Vicennes, w 12. dzielnicy. W zależności od roku impreza odbywa się w marcu i kwietniu lub w kwietniu i maju, trwa miesiąc. Na 10 hektarach znajduje się ponad 350 atrakcji, m.in. wielka huśtawka, diabelski młyn, kolejki górskie, domy strachów i wiele innych. Jest tam również wiele stoisk garmażeryjnych – z watą cukrową, jabłkami w toffi, churros, naleśnikami i innymi smakołykami. Co roku organizowany jest także pokaz sztucznych ogni.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

maj w paryżu paryż w maju