Moda w Paryżu – imprezy, projektanci, sklepy

Paryż jest określany jako jedna z trzech (obok Londynu i Mediolanu) europejskich stolic mody. Odbywają się tu najpopularniejsze pokazy Fashion Week. Najsłynniejsi projektanci tworzą tam swoje kreacje, mieszkają oraz czerpią inspiracje do nowych projektów. W Paryżu rozkwita street style, outfity przypadkowych ludzi doceniają styliści z całego świata. Możemy spotkać tam naprawdę niezwykle, a nawet ekstrawagancko ubranych ludzi. Jakkolwiek byśmy nie wyglądali nie spotkamy się tam ani z odrzuceniem, ani z krytyką, ani ze zbytnim zainteresowaniem. W Paryżu możemy być zupełnie kim chcemy i wyglądać jak nam się podoba. Kolorowa, szalona stolica Francji jest na to całkowicie otwarta.

Fashion Week

Pierwszy „festiwal mody” odbył się w Paryżu w roku 1973. Dzisiaj jest to jedna z kultowych imprez tego rodzaju, a o udział w niej co roku starają się najsłynniejsi znawcy i wielbiciele mody. Paris Fashion Week ze względu na dużą ilość pokazów przez wiele dni odbywa się w różnych lokalizacjach na terenie całego Paryża. Jeśli jesteś zafascynowana modą możesz wybrać się także do Musée de la mode de la Ville de Paris.

Moda w Paryżu

Moda w Paryżu; Mbzt/Wikimedia Commons

Wielcy kreatorzy

Moda w Paryżu rozkwita. Pewnie każdy z nas potrafi wymienić chociaż kilku wspaniałych projektantów tworzących w Paryżu. Którzy są jednak Francuzami z pochodzenia? Na szczególne wyróżnienie zasługuje oczywiście Coco Chanel, która całkowicie zmieniła oblicze mody, ale o tym napiszemy już wkrótce. Rozpowszechnienie małej czarnej i kultowe perfumy Chanel No. 5 to tylko niektóre z jej osiągnięć. Drugą niesamowitą projektantką była Sonia Rykiel, która odeszła w tym roku. Królowa dzianin miała swój odrębny styl, a w jej kolekcjach było widać zafascynowanie Paryżem (w jej kolekcji w 2006 roku pojawiły się ubrania z wizerunkiem wieży Eiffla). Doskonałym krawcem i wizjonerem był także Yves Saint Laurent. To on rozpowszechnił idee ubrań „gotowych do noszenia” i zbliżył haute couture szerszej publiczności. Za jego najpopularniejsze ubranie uznaje się sukienkę z kolekcji inspirowanej malarstwem Pieta Mondriana. Świetnym projektantem jest także Jean-Paul Gaultier. Ubrany zazwyczaj w stylu marynarskim twórca zawsze zaskakuje niezwykłym krojem swoich ubrań.

Moda w Paryżu – sklepy

Gdybyśmy chciały pójść na zakupy (po ubrania oczywiście!), gdzie najlepiej się udać? Zależy co nas interesuje. Jeśli stawiamy na ubrania najlepszych marek, wprost od projektantów, możemy wybrać się do ciągu sklepów na avenue Montaigne (od stacji Franklin D. Roosvelt do Alma-Marceau). Możesz wybrać się także do kompleksu sklepów w Palais de Congrés na Porte Maillot, do kultowego Bon Marché czy Galerie Lafayette. Interesują Cię ubrania z tańszych lub droższych sklepów sieciowych? Polecamy butiki na Champs-Élysée oraz galeriach handlowych takich jak Les 4 temps, Créteil Soleil czy Forum des Halles. Paryż ma także wiele sklepów vintage, szczególnie polecamy te usytuowane na Montmartre. Stolica Francji jest również rajem dla miłośników second-handów. Znajdziemy je właściwie w każdej dzielnicy.

Dojazd:
metro 1 stacja La Défense (Les 4 temps)
metro 1 lub RER C stacja Porte Maillot (Palais de Congrés)
metro 1, 2, 6 lub RER A stacja Charles de Gaulle Étoile (Champs-Élysées)
metro 1 stacja George V (Champs-Élysées)
metro 1 lub 9 stacja Franklin D. Roosevelt (Champs-Élysées)
metro 1 lub 13 stacja Champs-Élysée Clemenceau (Champs-Élysées)
metro 7 lub 9 stacja Chaussée d’Antin La Fayette (Galerie Lafayette)
Metro 1, 4, 7, 11, 14 lub RER A, B, D stacje Châtelet/Les Halles (Forum des Halles)
metro 8 stcja Créteil-Préfecture (Créteil Soleil)
metro 9 stacja Iéna (Musée de la mode de la Ville de Paris)
metro 9 lub RER C stacja Alma-Marceau / Pont de l’Alma (Musée de la mode de la Ville de Paris)
metro 10 lub 12 stacja Sèvres-Babylone (Bon Marché)

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Beaujolais Nouveau