Muzeum Cluny, czyli muzeum średniowiecza w Paryżu

Jeśli interesujesz się tym etapem w dziejach lub szukasz ciekawego miejsca do zwiedzenia w Paryżu Muzeum Cluny będzie świetnym pomysłem. Mamy dla Was kilka praktycznych informacji dotyczących tego miejsca, sprawdźcie.

Siedziba Muzeum Średniowiecza – Hôtel Cluny

W Paryżu można odwiedzić jedno z najlepszych muzeów poświęconych średniowieczu. Mieści się ono w pochodzącym z XII wieku budynku – Hôtel de Cluny. Sam budynek ma bardzo ciekawą historię. Jego historia sięga o wiele głębiej. Hôtel de Cluny wybudowano na rzymskich termach, ich powstanie datowano na I-III wiek naszej ery. Rezydencja jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych budynków w Paryżu.  Od 1334 mieszkali tam opaci z klasztoru Cluny, później miejsce przejął biskup, a w latach Rewolucji Francuskiej państwo przejęło gmach. W 1833 archeolog i miłośnik szuki średniowiecza Alexandre Du Sommerard zaczął przenosić i gromadzić tam kolekcje. Po jego śmierci wszystkie zbiory nabyło państwo, muzeum zostało otwarte w 1843 roku.

Muzeum Średniowiecza

Muzeum Cluny
tpsdave/www.pixabay.com

Zbiory muzeum

Muzeum Średniowiecza jest nazywane także Muzeum Cluny, właściwie nosi nazwę Musée national du Moyen Âge – Thermes et hôtel de Cluny. Posiada ono jedno z najsłynniejszych i najcenniejszych ekspozycji na świecie. Paryskie muzeum średniowiecza jest otwarte od 1844 roku. Znajdują się tam kolekcje malarstwa, rzeźby, witraży, gobelinów, wyrobów złotniczych i innych obiektów artystycznych, a także przedmiotów codziennego użytku. W swoich zbiorach ma nie tylko francuskie dzieła. Możemy podziwiać tam także angielskie, flamandzkie, hiszpańskie oraz niemieckie malarstwo. Najpiękniejszymi naszym zdaniem eksponatami są Rose d’or – jeden z papieskich atrybutów oraz cykl tapiserii Dama z jednorożcem.

Godziny otwarcia:
9:15-17:45 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem wtorku, kiedy muzeum jest zamknięte
-w każdą pierwszą środę miesiąca muzeum jest otwarte od 10
-24 i 31 grudnia godziny otwarcia są krótsze – od 9:15 do 16:00
Muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.

Ceny biletów:
-bilet normalny kosztuje 9 euro, ulgowy 7 euro
-osoby poniżej 18 roku życia oraz studenci z Unii Europejskiej (do 25 roku życia) wchodzą za darmo, pobierana jest opłata w wysokości 1 euro za audioprzewodnik
*darmowe wejście dla wszystkich w pierwszą niedzielę miesiąca

Audioprzewodnik:
-dostępne w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, japońskim, niemieckim, włoskim

Adres:
place Paul-Painlevé 6
75005 Paryż

Dojazd:
metro 4 stacja Saint-Michel
RER B lub C stacja Saint-Michel Notre-Dame
metro 4 lub 10 stacja Odéon
metro 10 Cluny-La Sorbonne

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Musée de l’Air et de l’EspacePanthéon