Muzeum Rodina – odkryj dzieła niezwykłego artysty

W Paryżu jest mnóstwo ciekawych muzeów, a jednym z nich jest niewątpliwie Musée Rodin. Sprawdźcie jak tam trafić oraz jakie zbiory się tam znajdują.

Hôtel Biron

Muzeum Rodina znajduje się w 7. dzielnicy Paryża, w Hôtel Biron. Miejsce było rezydencją artysty, od 1908 znajdowała się tam jego pracownia. Przed śmiercią Auguste Rodin przekazał rządowi francuskiemu swoje dzieła i kolekcję sztuki (między innymi z obrazami Van Gogha czy Renoire’a. Warunkiem było stworzenie w Hôtel Biron muzeum Rodina. Miejsce zostało otwarte 2 lata po śmierci artysty, w roku 1919. Muzeum ma dwie filie – w Paryżu oraz w Meudon.

Muzeum Rodina: zbiory

W obu oddziałach muzeum Rodina znajduje się łącznie około 6600 rzeźb artysty. W Meudon znajdują się rzeźby wykonane z gipsu (początkowa twórczość Rodina), a w Paryżu rzeźby wykonane z marmuru i brązu. W zbiorach muzeum znajdują się także 8000 rysunków i 8000 fotografii. Oprócz tego w muzeum można podziwiać obrazy, ceramikę oraz zbiory archiwalne. W jednej z sal paryskiego muzeum wystawione są dzieła kochanki Rodina – Camille Claudel. W muzeum można podziwiać także obrazy Moneta, Renoira i van Gogha pochodzące z prywatnej kolekcji Rodina. Paryski oddział składa się z kilku sal wystawowych oraz przepięknego ogrodu, gdzie także wystawione są rzeźby Rodina. Na terenie muzeum znajduje się również kawiarnia. Musée Rodin w Paryżu co roku odwiedza ponad 500 000 zwiedzających, po Luwrze i Musée d’Orsay to jedno z najpopularniejszych muzeów Paryża.

Godziny otwarcia:
10:00-17:45 wtorek-niedziela
*ostatnie wejście do muzeum o 17:15
*muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja, 25 grudnia
*wcześniejsze zamknięcia 24.12. i 31.12.

Ceny biletów:
-bilet normalny 12 euro
-bilet ulgowy (osoby w wieku 18-26 lat spoza Unii Europejskiej) 9 euro
-bilet połączony Musée Rodin w Paryżu i Meudon 14 euro
-bilet połączony Musée Rodin w Paryżu i Musée d’Orsay 21 euro

Audioprzewodnik:
-płatny 6 euro
-dostępny w języku francuskim, angielskim, hiszpańskim, chińskim, niemieckim, portugalskim

Adres:
Hôtel Biron,
79 rue de Varenne
75007 Paryż

Dojazd:
metro 13 stacja Varenne

Drugi oddział muzeum:
Villa des Brillants,
19 avenue Auguste Rodin
92190 Meudon

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

znane postacie auguste rodinAtelier des Lumières