Opera Garnier – przepiękne miejsce sztuki

Dzisiaj prezentujemy dla Was jedno z najpiękniejszych miejsc na kulturowej mapie Paryża. Operę Garnier w dziewiątej dzielnicy powinien odwiedzić każdy, kto wybiera się do stolicy Francji.

Historia zabytku

Gmach opery został wybudowany według projektu Charles’a Garniera, oficjalnie otwarcie nastąpiło w roku 1875 wraz z inscenizacją fragmentów opery Żydówka Fromentala Halévy’ego. Budowa trwała wiele lat, ziemia była w tym miejscu grząska, ponadto odkryto tam podziemne jezioro, które trzeba było osuszyć. Kiedy gmach był już wykańczany, w budynku wybuchł pożar. Po trzynastu latach prac Paryż uzyskał przepiękną operę w stylu neobarokowym. Zła passa dotycząca budowli trwała jednak nadal, w 1896 roku na publiczność spadł olbrzymi żyrandol. Na szczęście był to ostatni nieszczęśliwy wypadek. Piękny gmach zajmuje ponad 11 000 m2, na jego widowni zmieści się 2200 widzów, na scenie może występować aż 450 artystów. Wnętrze opery jest ozdobione złotem, widownię utrzymano w czerwono-złotej kolorystyce. Od 1964 roku na suficie można podziwiać freski Marca Chagalla.

Opera Garnier zabytki Paryż

skeeze/www.pixabay.com

Opera Garnier dzisiaj

Miejsce było siedzibą francuskiej Opery Narodowej do roku 1989, kiedy otwarta została Opéra Bastille. Obecnie na budynek Opéry Garnier znacznie częściej mówi się Palais Garnier (pałac Garnier). Gmach jest nadal czynny, wystawia się tam jednak tylko przedstawienia baletowe. Przeżyciem będzie jednak samo zwiedzenie gmachu opery i jej niezwykłego wnętrza. Opera Garnier jest z pewnością miejscem, które warto zobaczyć w Paryżu.

Godziny otwarcia:
-10:00-16:30 cały tydzień
-10:00-17:30 między 17 lipca a 11 września

Ceny biletów:
-bilet normalny 11 euro, ulgowy 7 euro (osoby poniżej 25 roku życia)
-wstęp darmowy dla osób niepełnosprawnych oraz dzieci poniżej 12 roku życia
-dostępny także bilet rodzinny, minimalna liczba osób – 4

Audioprzewodnik:
-dostępny w języku francuskim, angielskim, chińskim, hiszpańskim, japońskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, włoskim
-dostępne także audioprzewodniki dla dzieci
-specjalne przewodniki w języku migowym

Adres:
Place de l’Opéra
75009 Paryż

Dojazd:
metro 3, 7 lub 8 stacja Opéra station
metro 7 lub 9 stacja Chaussée d’Antin
RER A stacja Auber

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Desery kuchni francuskiejco zobaczyć w paryżu Petit Palais