Owernia-Rodan-Alpy: odkryj region u podnóża Alp

Dzisiaj odkrywamy przed Wami kolejny wspaniały region Francji. Tym razem zdecydowałyśmy się na miejsce kojarzone głównie z zimą, śniegiem, nartami i innymi sportami zimowymi – Owernia-Rodan-Alpy oferuje wiele miejsc do świetnego spędzania czasu zimą, ale i każdej innej pory roku. Odkryjcie je razem z nami.

Historia i położenie

Owernia-Rodan-Alpy, a właściwie Auvergne-Rhône-Alpes, jest regionem, który istnieje od 1 stycznia 2016 roku. Wcześniej były to dwa niezależnie od siebie regiony – Auvergne i Rhône-Alpes. Region zajmuje obecnie 13% powierzchni Francji, mieszka w nim 12% całej populacji francuskiej – to więcej mieszkańców niż w państwach takich jak Bułgaria czy Dania. Sam region Owernii ma bardzo długą historię – to jedna z historycznych krain Francji. Najważniejszymi branżami dla gospodarki regionu jest turystyka i rolnictwo (hodowla bydła).

Najciekawsze miejsca

Na uwagę zasługuje na pewno kaplica Chapelle St. Michel d’Aiguilhe usytuowana na szczycie wysokiej skały oraz średnowieczny zamek Chateau de Murol. W Clermont-Ferrand warto odwiedzić bazylikę Notre Dame du Port i katedrę Notre Dame-de-l’Assomption. W Annecy na pewno zachwyci nas Le Palais de l’Isle. Podobają Ci się paryskie wejścia do metra? Do gustu przypadnie Ci z pewnością Kiosque Peynet w Valence zaprojektowany przez architekta Eugène Poitoux. W mieście warto zobaczyć również katedrę Saint-Apollinaire pochodzącą z XI wieku. Interesująco wygląda również antyczny amfiteatr w Vienne. Ciekawym miejscem na wędrówki i spacery jest Park Regionalny Wulkanów Owernii (Parc Naturel des Volcans d’Auvergne), ze swojej strony polecamy wejście na wierzchołek Puy de Dôme – roztaczający się z góry widok jest naprawdę niesamowity. Warto odwiedzić także liczne uzdrowsika i źródła wód mineralnych na terenie dawnej Owernii Vichy, La Bourboule, Châtel-Guyon, Mont-Dore czy Saint-Nectaire. Region Owernia-Rodan-Alpy słynie oczywiście z gór (w tym Mont Blanc) oraz wielu wspaniałych jezior. Region ma wiele znanych kurortów i ośrodków narciarskim między innymi Tignes, Chamonix, Saint-Gervais-les-Bains , La Plagne czy Val d’Isere. Na wyjazd w góry do Francji polecamy wybrać się z nanarty.pl organizatorami takich wyjazdów od wielu lat.

owernia-rodan-alpy

Palais de l’Isle; źródło Lomita/Wikimedia Commons

Kuchnia regionu Owernia-Rodan-Alpy

Jako taka kuchnia regionalna charakterystyczny dla całego regionu nie miała prawa powstać. Możemy mówić o kuchni dawnych regionów: Owernii oraz Rodan-Alpy. Owernia nie ma zbyt wysublimowanej kuchni, królują tam dosyć tłuste, mięsne potrawy, które mają niewiele wspólnego z postrzeganą przez nas kuchnią francuską. Warto polecić zupę z zielonej soczewicy oraz tradycyjnego wypieku fouace. Z kolei Rodan-Alpy to miejsce, gdzie najlepiej spróbować francuskiej kuchni, słynnych dań z tego regionu jest tak wiele, że trudno je wszystkie wymienić. Popularnym daniem jest gratin dauphinois, czyli zapiekanka ziemniaczana. Dla wielbicieli mięsa polecamy saucisson chaud lyonnais – gorące kiełbaski podawane z sałatką ziemniaczaną. Często je się tutaj także potrawy na bazie serów, między innymi tartiflette, fondue, czy raclette. Odwiedzając e tereny warto spróbować różnorodnych serów: reblochon, Claqueret (biały ser ziołowy), Rigotte de Condrieu (kozi), Saint Félicien, Bleu d’Auvergne Sancy (z niebieską pleśnią), Roquefort, Salers, Saint-nectaire, Laguiole, Cantal. Z deserów warto spróbować bugnes (coś w rodzaju pączków), cocon (praliny z ciastem migdałowm w środku), cornet (rożki z bitą śmietaną). Z pogranicza regionu Owernia-Rodan-Alpy o Burgundii pochodzi słynne na całym świecie wino Beaujolais.

Departamenty:
Ain
Allier
Ardèche
Cantal
Drôme
Isère
Loire
Haute-Loire
Puy-de-Dôme
Rhône
Métropole de Lyon
Savoie
Haute-Savoie

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

mont blanc francjaperfumy chanel no. 5