Oksytania – region Francji u podnóży Pirenejów
Dzisiaj odkrywamy przed Wami kolejny wspaniały region Francji, tym razem jest to Oksytania. Opisujemy położenie, kulturę, niektóre zabytki i kuchnię tego terenu.
Historia i położenie
Oksytania (fr. Occitanie) jest regionem Francji powstałym na mocy ustawy z 2016 roku z dwóch innych regionów – Langwedocji-Roussillon i Midi-Pireneje. Region znajduje się na południu Francji, graniczy z Hiszpanią i Andorą oraz czteroma regionami Nowa Akwitania, Owernia-Rodan-Alpy i Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Oksytania leży częściowo nad Morzem Śródziemnym, a częściowo w górach Pireneje. Największymi miastami regionu są Tuluza (Toulouse) i Montpellier. Oksytania jest ważnym ośrodkiem związanym z rolnictwem, jest tam około 80 000 gospodarstw rolnych. Wiele z nich to gospodarstwa ekologiczne. W Oksytanii zboża, rośliny paszowe oraz winorośle (największy na świecie obszar uprawy winorośli!). Wielu rolników hoduje owce, zwierzęta z tego regionu stanowią 32% całej populacji we Francji i zapewniają 73% krajowej produkcji mleka. Oksytania pod względem ilości turystów plasuje się na czwartym miejscu wśród regionów Francji. Na jej obszarze znajduje się najwięcej miejsc noclegowych na świeżym powietrzu (kempingi, pola namiotowe), w tutejszych uzdrowiskach wypoczywa najwięcej osób w kraju.
Kultura i architektura
Ze względu na mocny związek regionu z rolnictwem kwitnie tu sztuka jarmarczna. Często odbywają się tu różnorodne festiwale, jarmarki i pielgrzymki, a ze względu na bliskość Hiszpanii także walki byków. W czasie mardi gras organizowany jest słynny karnawał w Limoux. W regionie Oksytanii organizuje się wiele festiwali muzycznych i związanych z tańcem. Prężnie rozwija się tu sokolnictwo. Region ma ogromne dziedzictwo kulturalne. Zachowała się tu prehistoryczna jaskinia Niaux w Ariege, jest wiele elementów z czasów Gallo-romańskich takich jak Pont du Gard. Znajdują się tu jdne z najstarszych klasztorów, kościołów i katedr z okresu średniowiecza, ale także zamki i twierdze. Co warto zobaczyć w okolicy? Ukończony pod koniec I wieku amfiteatr w Nîmes czy znajdującą się w tym samym mieście świątynię Maison Carrée czy akwedukt Pont du Gard. Warto zobaczyć XII-wieczny zamek Château de Foix oraz średniowieczny zespół architektoniczny Cité de Carcassonne. Ciekawymi miejscami są także bazylika Saint-Sernin w Tuluzie i katedra świętej Cecylii w Albi.
Oksytania: kuchnia regionalna
Ten rolniczy region Francji słynie także z przepysznej kuchni wykorzystującej bogactwo upraw i hodowli. Jeśli chodzi o mięso króluje tu jagnięcina i baranina, je się także dób (głównie kaczki), rzadziej wieprzowinę. Spożywa się tu także sporo ryb i owoców morza. To właśnie z Oksytanii pochodzi słynny ser roquefort i wiele innych rodzajów – niebieski Causses, picodon, laguiole, cabécou i pélardon. Region słynie także z czerwonych brzoskwiń, słodkich kasztanów i czereśni. Regionalnymi przysmakami są zupa krem z kasztanów, cassoulet (odpowiednik naszej fasoli po bretońsku, to biała fasola gotowana z kiełbasą i innymi mięsiwami) i brandade de morue (danie z dorsza). Warto spróbować także gardiane (gotowane mięso z dzika z dodatkiem wina), boudaine (kiszka), aligot (danie z puree ziemniaczanego zmieszanego z czosnkiem, serem, śmietaną i masłem). Przysmakiem są także tapenady, słynny majonez czosnkowy aïoli. Mieszkańcy Oksytanii rzadko jedzą desery, królują tam świeże owoce. Za regionalne ciasto uznaje się clafoutis – można robić je z czereśniami, jabłkami czy gruszkami. Jeśli chodzi o trunki, spożywa się tu wino różnego rodzaju – białe, różowe i czerwone.
Departamenty:
Ariège
Aude
Aveyron
Gard
Haute-Garonne
Gers
Hérault
Lot
Lozère
Hautes-Pyrénées
Pyrénées-Orientales
Tarn
Tarn-et-Garonne