Mont Blanc – najwyższy szczyt górski we Francji
Góra Mont Blanc jest nie tylko najwyższym szczytem Alp, ale także Francji oraz całej Europy. Dowiedz się więcej na temat tego niezwykłego miejsca.
Położenie, budowa, wysokość
Mont Blanc, czyli Biała Góra, ma wysokość 4808,72 m n.p.m. To najwyższy szczyt Alp, który należy do dwóch krajów – Francji (region Owernia-Rodan-Alpy) oraz Włoch. Potocznie Mont Blanc nazywa się Dachem Europy, szczyt górski należy do tak zwanej Korony Europy, czyli spisu najwyższych szczytów poszczególnych państw Europy. Mont Blanc ma przepiękne otoczenie – wokół jest mnóstwo gór, a niecałe 60 kilometrów od szczytu znajduje się słynne Jezioro Genewskie. Najbardziej znane miejscowości w pobliżu szczytu to Chamonix, Les Houches oraz Saint-Gervais-les-Bains – wszystkie z nich są ośrodkami narciarskimi. Mont Blanc jest zbudowany głównie ze skał krystalicznych. Rozbudowany masyw jest rozcięty przez wiele dolin, ale co najciekawsze jego wysokość ciągle się powiększa. Średni przyrost to 2-3 mm w ciągu roku, pomiary szczytu są robione co dwa lata. Warto także wspomnieć, że na wysokości 4337 m n.p.m. znajduje się stacja meteorologiczna. Ciekawostką jest także fakt, że w roku 1965 pod masywem Mont Blanc wybudowano tunel łączący Francję i Włochy.
Historia zdobywania Mont Blanc
Pierwszą udaną próbę wejścia na najwyższy masyw Europy zaplanował szwajcarski przyrodnik z Genewy Horacy Benedykt de Saussure. W 1760 roku odwiedzał on miejscowość Chamonix i po raz pierwszy ujrzał Mont Blanc. Zafascynowany masywem postanowił dać nagrodę pieniężną osobie, która odnajdzie drogę na jego szczyt. Mont Blanc został zdobyty 8 sierpnia 1786 roku o godzinie 18:23, dokonali tego poszukiwacz kryształów z doliny Chamonix Jacques Balmat i doktor Michel Paccard. Rok później na szczyt wszedł sam de Saussure. Pierwszą kobietą, która osiągnęła ten szczyt była Henriette d’Angeville w 1838 roku (wcześniej próbę podjęła Marie Paradis, która została wciągnięta siłą na szczyt górski). Wyprawy nie były jednak organizowane wytycznymi obecnego alpinizmu, a ubiór i ekwipunek znacznie różnił się od dzisiejszych standardów. Strój Henrietty d’Angeville ważył niemal 10 kilo, kobieta zabrała na wyprawę beczkę białego oraz 18 butelek czerwonego wina.
Polskie związki ze szczytem Europy
Pierwszego wejścia spośród Polaków na najwyższy szczyt górski w Europie dokonał w roku 1818 Antoni Malczewski – poeta dobry romantyzmu. Drugim Polakiem, który osiągnął ten szczyt był Karol Hoppen – aptekarz i artysta malarz. Prawdopodobnie jego wyprawa odbyła się w 1838, być może wyruszył wraz z Henriettą d’Angeville. Mont Blanc znany jest także w Polsce jako motyw pochodzący z Kordiana Juliusza Słowackiego. To właśnie tam tytułowy bohater przeszedł duchową przemianą i wygłosił monolog z użyciem słynnej frazy – Polska Winkelriedem narodów!