Park Belleville w Paryżu

20. dzielnica Paryża jest doskonałym miejscem na spacer. Znajduje się tu nie tylko park des Buttes Chaumont czy cmentarz Père Lachaise, ale także park Belleville. Odkryjcie jego atrakcje.

Historia parku i jego okolicy

W średniowieczu obszar, na którym znajduje się park Belleville w Paryżu (fr. Parc de Belleville), wykorzystywano głównie do uprawy winorośli. W XVI wieku miejsce to słynęło z tawern i winnicy Belleville. W XIX wieku mieszkało tu wielu pracowników sezonowych, pracujących głównie przy przebudowie Haussmanna albo w pobliskim kamieniołomie gipsu. Co roku organizowano tu huczne obchody Mardi Gras.  28 marca 1871 roku toczyły się tu ostatnie walki Komuny Paryskiej (dziś wydarzenia te upamiętniają specjalne tablice). W XX wieku zburzono tu większość domów i zaczęto modernizować dzielnice. Park Belleville w Paryżu został zaprojektowany przez architekta Françoisa Debuloisa i architekta krajobrazu Paula Bricheta, a jego oficjalne otwarcie nastąpiło w 1988 roku.

Park Belleville w Paryżu

Park Belleville w Paryżu, źródło: Pol/Wikimedia Commons

Najwyżej położony park w Paryżu i inne ciekawostki

Warto podkreślić, że Park Belleville (który mieści się na wzgórzu o tej samej nazwie), w 20. dzielnicy Paryża, jest najwyżej położonym parkiem w stolicy Francji – na wysokości 108 metrów. Park ma powierzchnię 4,5 hektara. W parku możemy podziwiać różnorodne rodzaje drzew i krzewów (w sumie jest ich ponad 1200!), jak również kwiatów (rabaty kwiatowe są planowane z dwuletnim wyprzedzeniem i zawsze szczegółowo przemyślane). Naszym zdaniem szczególnie okazale prezentują się pergole. Park najlepiej odwiedzić w maju, kiedy wszystko kwitnie, ale gwarantujemy, że o każdej porze roku jest tam pięknie. Nawiązaniem do tradycji winiarskich tych obszarów są winorośle ze szczepami chardonnay i pinot meunier.

Park Belleville w Paryżu

Park Belleville w Paryżu, źródło: Guilhem Vellut/Wikimedia Commons

Park Belleville w Paryżu: atrakcje

Największą atrakcją parku Belleville jest bez wątpienia przepiękna panorama Paryża – w wielu miejscach parku są świetne punkty widokowe na miasto. Najlepiej Paryż widać z samej góry parku, z prawie 30-metrowego tarasu widokowego. W parku znajdziemy kilka fontann, między innymi najdłuższą fontannę kaskadową w Paryżu – ma ona 100 metrów. Dzieci mogą pobawić się na placu zabaw lub w drewnianym miasteczku (fr. village de bois). W parku są również stoły do ping ponga oraz amfiteatr. Organizowane są tu występy teatralne na świeżym powietrzu, zajęcia sportowe i zabawy dla dzieci. W okolicy parku, a także na jego terenie, można podziwiać dzieła street artu. Warto wspomnieć, że przed samym wejściem do parku znajduje się pawilon będący do 2013 roku siedzibą Maison de l’Air. To wyjątkowe miejsce miało na celu edukację na temat znaczenia świeżego powietrza i zanieczyszczeń. Obecnie trwają dyskusje na temat tego jak zagospodarować to należące do miasta Paryż miejsce.

Park Belleville w Paryżu

Park Belleville w Paryżu, źródło: Guilhem Vellut/Wikimedia Commons

Park Belleville w Paryżu

Adres: 47 Rue des Couronnes, 75020 Paryż

Dojazd:
metro 11 stacja Pyrénées (najbliższe metro)
metro 11 stacja Jourdain (wejście do parku od najwyższego punktu)

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Fontaine du Château d'eauZnane ulice w Paryżu: top 5