Fontaine du Château d’eau w Paryżu

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was artykuł o wspaniałej fontannie – Fontaine du Château d’eau w Paryżu. Dowiedzcie się więcej na jej temat i odkryjcie dlaczego można podziwiać ją w dwóch miejscach w Paryżu.

Fontaine aux Lions de Nubie

Fontaine du Château d’eau, czyli fontanna wieży ciśnień, nazywana także fontanną Bondy i fontanną Lwów Nubie (fr. fontaine aux Lions de Nubie) została wzniesiona w Paryżu w 1811 roku (oficjalna inauguracja 11 sierpnia). Architektem fontanny był Pierre-Simon Girard. Początkowo fontanna znajdowała się na place Château d’eau (obecny Plac Republiki), tuż przy rue Bondy. Warto nadmienić, że poza pięknym wyglądem fontaine du Château d’eau pełniła także funkcję wieży ciśnień. Zaspokajała ona zapotrzebowanie na wodę w dzielnicy Marais i Quartier du Temple. W 1867 ówczesny architekt Paryża Gabriel Davioud zarządził reorganizację placu i przeniesienie fontanny na dziedziniec wejściowy do rzeźni targowej La Vilette, w 19. dzielnicy Paryża. Fontanna służyła tam jako wodopój dla bydła. Fontanna znajduje się tam nadal, a plac ten nosi obecnie nazwę Place de la Fontaine-aux-Lions. W 1979 roku fontannę wpisano na listę zabytków Paryża.

Fontaine du Château d'eau

Fontaine du Château d’eau Pierre’a Simona Girarda, źródło: Eutouring/Wikimedia Commons

Wygląd Fontaine du Château d’eau Pierre’a Simona Girarda

Jak wiele innych paryskich fontann także fontaine du Château d’eau zachwyca swoim wyglądem. Fontanna z brązu i żeliwa ma cztery warstwowe zbiorniki. Na samym środku fontanny znajduje się gargulec, a po bokach cztery pary lwów, z których pysków wypływa woda.

Dwie fontaine du Château d’eau w Paryżu?

Co jednak ciekawe w Paryżu znajduje się druga fontanna wieży ciśnień. Jak to możliwe? Fontaine du Château d’eau, nazywana także fontanną lwów (fr. fontaine des lions) oraz fontanną Daumesnil, powstała na wzór fontaine aux Lions de Nubie. Fontannę zaprojektował Gabriela Daviouda na zlecenie Haussmanna. Ta fontanna także ma cztery warstwowe zbiorniki, a z pysków 8 lwów wypływa woda. Lwy zostały wykonane przez znanego Henriego Alfreda Jacquemarta. Czym różnią się wizualnie obie fontanny? Fontanna Daviouda jest ozdobiona głowami kobiet (autorstwa Louisa Villeminota), a na jej szczycie nie znajdziemy gargulca. Budowę fontanny zaczęto w 1869 roku, ale przez wojnę oraz walki Komuny Paryskiej, oddano ją do użytku dopiero w roku 1874. Fontaine du Château d’eau Gabriela Daviouda także stała na obecnym placu Republiki, w 1880 przeniesiona ją do 12. dzielnicy Paryża na place Daumesnil (obecnie Place Félix-Éboué).

Fontaine du Château d’eau Pierre’a Simona Girarda
Adres: Place de la Fontaine-aux-Lions, 75019 Paryż
Dojazd: metro 5 stacja Porte de Pantin

Fontaine du Château d’eau Gabriela Daviouda
Adres: Place Félix-Éboué, 75012 Paryż
Dojazd: metro 6 lub 8 stacja Daumesnil

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

place w paryżu top 5Park Belleville w Paryżu