Tour Saint Jacques w Paryżu: niesamowita wieża

Czy kojarzycie wieżę Saint Jacques? Bardzo lubimy siedzieć w jej pobliżu i dzisiaj postanowiłyśmy zgłębić historię tego miejsca. Przekonajcie się jakie ciekawostki kryją się za tym miejscem. Jeśli jeszcze tam nie byliście, sprawdźcie jak tam trafić.

Kościół Saint Jacques w Paryżu

Słynna wieża mieszcząca się w 4. dzielnicy Paryża ma długą historię. Tour Saint Jacques le Majeur, czyli wieża świętego Jakuba Starszego pochodzi z 1508 roku. Zacznijmy jednak od początku. Przy pielgrzymkowym szlaku świętego Jakuba (wiodącym do Santiago de Compostela) w X wieku został wzniesiony kościół Saint-Jacques. Przybytek sakralny został przebudowany w XV wieku, dzięki pieniądzom zebranym przez 3 cechy rzeźników. Od tego czasu przybytek sakralny był nazywany kościołem św. Jakuba od rzeźników, czyli église Saint-Jacques de la Boucherie. W XVI wieku do kościoła została dobudowana wieża z dzwonnicą. W czasie Rewolucji Francuskiej kościół został rozebrany, zostawiono jedynie wieżę. Budynek był opuszczony przez wiele lat, jego stan techniczny stawał się coraz gorszy.

Tour Saint Jacques w Paryżu – historia

Ocalała Tour Saint Jacques została odnowiona dopiero w roku 1836, kiedy władze Paryża postanowiły stworzyć w tym miejscu pierwszy park publiczny, wieża miała być jego ozdobą. W czasach II Cesarstwa z powodu zmiany wysokości gruntu miasto musiało po raz kolejny wyremontować wieżę. Na szczycie wieży zamontowano wtedy laboratorium meteorologiczne. Przeprowadzano tam między innymi eksperymenty związane z badaniem ciśnienia atmosferycznego. W 2007 roku władze podjęły decyzję o odbudowie kościoła, ale póki co ona nie nastąpiła.

Architektura

Tour Saint Jacques w Paryżu jest budowlą późnogotycką, utrzymaną w stylu gotyku płomienistego. Wieża ma 52 metry wysokości, jest zbudowana na planie kwadratu. Ściany wieży są ozdobione ostrymi łukami, narożniku udekorowano płaskorzeźbami i figurami świętych. Rynny budynku są zakończone gargulcami.

Adres:
Square de la Tour Saint-Jacques,
75004 Paryż

Dojazd:
Wieża Saint Jacques w Paryżu znajduje się w połowie drogi między dwoma stacjami metra:
metro 1, 4, 7, 11, 14, RER A, B, D stacja Châtelet
metro 1 lub 11 stacja Hôtel de Ville

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Église Notre-Dame-de-l'Assomption w Paryżukamienica bateau-lavoir