Wyjazd do Francji w czasie koronawirusa

Pandemia COVID-19 trwa już niemal dwa lata. Ciągle zmieniające się rekomendacje i restrykcje sprawiają, że większość podróżujących nie wie jak przygotować wyjazd do Francji w czasie koronawirusa. Zebraliśmy wszystkie informacje w jednym miejscu i postaramy się aktualizować je na bieżąco, zgodnie z wprowadzanymi zarówno we Francji jak i w Polsce zmianami.

Wyjazd do Francji w czasie koronawirusa a rejestracja w systemie Odyseusz

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca do dobrowolnego zalogowania się przed podróżą w systemie Odyseusz. Dzięki temu łatwiej skontaktujesz się z MSZ, uzyskasz niezbędne informacje czy skontaktujesz się z placówką dyplomatyczno-konsularną. Ponadto, system umożliwia dostawanie powiadomień o zagrożeniach w kraju podróży i innych informacji konsularnych. W systemie można albo zgłosić podróż (rekomendowane w przypadku podróży jednorazowych) albo założyć profil (w przypadku osób, które często podróżują np. zawodowo albo będę przebywać poza terytorium Polski dłużej niż 6 miesięcy).

Rekomendacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego i MSZ – AKTUALIZACJA 12.01.2022

Pandemia koronawirusa ciągle trwa. Główny Inspektorat Sanitarny i polski MSZ apelują o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Wyjazd do Francji w czasie koronawirusa jest możliwy jedynie po przedstawieniu w czasie kontroli:

• certyfikatu pełnego zaszczepienia szczepionką zatwierdzoną przez Europejską Komisję Leków (Pfizer/Comirnaty, Moderna, AstraZeneca/Vaxzevria/Covishield) – w zależności od rodzaju szczepionki są to jedna, dwie lub trzy* dawki, certyfikat pełnego zaszczepienia jest ważny po 7 lub 28 dniach od ostatniej dawki szczepionki w zależności od jej rodzaju, a TAKŻE: certyfikat zaszczepienia jest ważny przez 7 miesięcy od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki,
certyfikatu pełnego zaszczepienia szczepionką niezatwierdzoną przez Europejską Komisję Leków, ale zatwierdzoną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ORAZ dawki przypominającej minimum 7 dni przed podróżą,
• zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19 wykonanego do 24 godziny przed kontrolą (w języku angielskim lub francuskim),
• zaświadczenia o przejściu choroby w okresie od 6 miesięcy do 11 dni przed podróżą

ORAZ

• ważnego dowodu osobistego lub paszportu

ORAZ (w przypadku lotu samolotem)

• własnoręcznie wypełnionego oświadczenia o braku symptomów i braku kontaktu z osobami chorymi.

Wyjątkiem od tych zasad są dzieci poniżej 12 roku życia, pracownicy transgraniczni oraz kierowcy transportu międzynarodowego (pracodawca zobowiązany jest wydać im stosowne zaświadczenie w formacie UE). Wjeżdżając na teren Francji z Polski nie trzeba przechodzić kwarantanny ani robić ponownych testów na terytorium Francji (ogólne regulacje mogą być zmienione przez poszczególne departamenty i terytoria zamorskie).

Jeśli podróżujesz do terytoriów zamorskich Francji musisz dodatkowo wykonać test na COVID-19 (antygenowy lub PCR) jednak nie wcześniej niż 24 godziny przed podróżą.

Kwarantanna po powrocie do Polski z krajów Unii Europejskiej, ale także spoza strefy Schengen nie dotyczy jedynie osób w pełni zaszczepionych. Z aktualnymi zasadami można zapoznać się na stronie ministerstwa.

Obostrzenia w Paryżu i innych miastach

Przed wyjazdem warto zapoznać się także z obostrzeniami w mieście, do którego się wybieramy. W tym momencie w Paryżu obowiązuje noszenia maseczki we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach użyteczności publicznych, transporcie publicznym, a także na ulicy. W muzeach, teatrach, kinach, centrach handlowych, kawiarniach, restauracjach i wielu innych miejscach sprawdzany jest tak zwany Pass Sanitaire, a niedługo także Passe Vaccinal. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule Passe Vaccinal i Pass Sanitaire we Francji.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Polski MSZ zachęca także do wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wniosek o kartę należy złożyć w swoim oddziale NFZ. Dzięki karcie można korzystać z podstawowej opieki medycznej, EKUZ pokrywa część kosztów. Warto zakupić także prywatne ubezpieczenie podróżne.

Wyjazd do Francji w czasie koronawirusa: gdzie szukać niezbędnych informacji?

Jeśli planujesz wyjazd zapoznawaj się na bieżąco z informacjami na stronie polskiego MSZ. Możesz także sprawdzić regulacje na stronie francuskiego ministerstwa – ministère de l’Europe et des Affaires étrangères. Polecamy także stronę Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Warto zapoznać się także z regułami panującymi u konkretnego przewoźnika – niezależnie od tego czy mówimy o liniach lotniczych, kolei czy transporcie autobusowym/samochodowym.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Choinka w Galeries Lafayette 2019la samaritaine zakupy w paryżu