La Samaritaine: największy dom towarowy w Paryżu

Na mapie Paryża nie brakuje niezwykłych domów towarowych, ale nie wszystkie z nich mają długą i ciekawą historię. Inaczej jest z La Samaritaine – losy tego miejsca są naprawdę niezwykłe. Największy dom towarowy w Paryżu był zamknięty przez ostatnie 16 lat. Poznajcie historię tego miejsca i odkryjcie je po ponownym otwarciu!

La Samaritaine: pochodzenie nazwy

Zanim opiszemy Wam jaką historią ma największy dom towarowy w Paryżu, opowiemy nieco o jego nazwie. La Samaritaine wzięła swoją nazwę od pompy wody przy położonym niedaleko moście Pont Neuf. Była to pierwsza maszyna tego typu zbudowana w stolicy Francji (za czasów Henryka IV), skonstruował ją Jean Lintlaër. Pompa służyła także jako budynek mieszkalny, znajdowała się między dwoma młyńskimi kołami. Dzięki niej dostarczono wodę do Luwru, a także do Tuileries. Pompę zdobiła scena z Biblii przedstawiająca spotkanie Jezusa z Samarytanką w studni Jakuba. Konstrukcję rozebrano w 1813 roku.

Największy dom towarowy w Paryżu: historia miejsca

Dom towarowy La Samaritaine znajduje się niedaleko Luwru i nabrzeża Sekwany, w 1. dzielnicy Paryża. Jego założycielami był Ernest Cognacq wraz z żoną Marie-Louise Jaÿ (ich prywatne zbiory sztuki ukazane są Musée Cognacq-Jay). Budowa rozpoczęła się w 1869 roku, a zakończyła w 1910. W latach dwudziestych właściciele zapragnęli jednak rozbudować dom towarowy. Miejscy urzędnicy zgodzili się na to jednak pod kilkoma warunkami – budynek miał reprezentować bardziej aktualny styl architektoniczny. W związku z tym usunięto niektóre kopuły oraz niektóre elementy ślusarskie. Nad wyglądem przybytku pracowało dwóch architektów: Frantz Jourdain i Henri Sauvage. Dom towarowy utrzymany jest w stylu secesyjnym i art déco. To ważne w Paryżu miejsce w roku 1900 wpisano na listę zabytków. Ostatecznie La Samaritaine składała się z 4 budynków, z czego najczęściej kojarzono z nazwą budynek 2 mieszczący się na rogu ulic quai du Louvre i rue de la Monnaie.

On trouve tout à La Samaritaine, czyli zakupy w Paryżu

„Znajdujemy wszystko w La Samaritaine” brzmiał słynny i zapamiętany do dzisiaj przez wielu mieszkańców Paryża slogan reklamujący dom handlowy w latach 60. XX wieku. La Samaritaine był największym pod względem powierzchni domem towarowym, łączna powierzchnia wynosiła 48 000 m2. Uznawano go za najlepsze miejsce na zakupy w Paryżu, nawet jeśli nie wiedziało się, co chce się kupić. Wzrok przykuwał sam wygląd domu towarowego – stalowy szkielet, duże okna zapewniające mnóstwo światła, ogromna powierzchnia, monumentalne schody, kopuły jak również witryny sprawiały, że obok tego budynku nie można było przejść obojętnie.

La Samaritaine największy dom towarowy w Paryżu

La Samaritaine: największy dom towarowy w Paryżu, źródło: Mskogly/Wikimedia Commons

Od lat 70. XX zauważono znaczny spadek sprzedaży. Pod koniec XX wieku dom handlowy miał coraz mniejszą powierzchnię, ponieważ stopniowo podnajmował miejsce kolejnym firmom. W 2001 właściciele sprzedali dom handlowy koncernowi LVMH. W roku 2005 dom handlowy zamknięto, oficjalną przyczyną było dostosowanie budynku do nowych standardów bezpieczeństwa. Przez kolejne lata toczyły się spory o wygląd i zaakceptowanie projektu nowego domu towarowego, chodziło przede wszystkim o brak wizualnej kompatybilności budynku z otoczeniem i nieprzestrzeganie planów. Zaczęto wątpić, że dom towarowy zostanie kiedykolwiek ponownie otwarty.

Réouverture de la Samaritaine – ponowne otwarcie

Po 16 latach zamknięcia (i siedmioletnim remoncie) ponowne otwarcie La Samaritaine nastąpiło 23 czerwca 2021 roku. Dzień przed dom towarowy odwiedził prezydent Francji Emmanuel Macron, obecni byli także dziennikarze. Dzisiaj La Samaritaine jest nie tylko domem handlowym, mieszczą się tam również restauracje oraz hotel ze specjalnym apartamentem penthouse z prywatnym basenem.

Adres:
19 Rue de la Monnaie, 75001 Paryż

Dojazd:
metro 7 stacja Pont Neuf
metro 1 lub 7 stacja Louvre-Rivoli
metro 1, 4, 7, 11 lub 14 stacja Châtelet
RER A, B lub D stacja Châtelet-Les Halles

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

wyjazd do francji w czasie koronawirusarue cremieux najbardziej kolorowa ulica w paryżu