Znane postacie: Alexandre Dumas (syn)

Rodzina Dumas obfitowała w talenty, w tytule specjalnie podkreśliliśmy, o którą osobę nam chodzi. Kilka dni temu mogliście przeczytać o Alexandre Dumas (ojciec), dzisiaj przyszła kolej na jego syna. Czy życie tych dwóch znanych postaci potoczyło się podobnie?

Alexandre Dumas (syn): dzieciństwo i młodość

Alexandre Dumas (syn) urodził się w 1824 roku w Paryżu. Jego rodzicami byli pisarz Alexandre Dumas (ojciec) oraz szwaczki Katarzyny Labay. Mały pochodził z nieprawego łoża i nie został uznany przez ojca. W 1831 roku na świat przyszła przyrodnia siostra Alexandra Dumas – Maria Aleksandra. Wtedy Alexandre Dumas (ojciec) postanowił uznać oboje swoich dzieci (nie były uznane wcześniej, ponieważ nie pochodziły one ze związków małżeńskich). Ojciec rozpoczął starania o zamieszkanie z synem, młody Alexandre Dumas był temu przeciwny. Miał ojcu za złe dużą ilość kochanek i nie zamierzał dopuścić do tego, aby którakolwiek mu matkowała. Ostatecznie, Alexandre Dumas (syn) został umieszczony w internacie w roku 1833. Chodził do klasy razem z Edmondem de Goncourt. Potem kontynuował naukę w collège royal de Bourbon (obcenie Lycée Condorcet). Alexandre Dumas (syn) porzucił szkołę po tym jak nie zdał matury. W tamtym czasie jego życie przypominało żywot typowego dandysa. Około 1841 roku Alexandre Dumas (syn) zamieszkał ze swoim ojcem i jego ówczesną żoną Idą. Syn nie mógł znieść swojej macochy i wyjechał do Marsylii. Małżeństwo ojca się rozpadło, w 1845 ojciec z synem zamieszkali razem. W 1846 roku wybrali się w podróż do Hiszpanii i Algierii.

Kariera i dalsze życie

Alexandre Dumas (syn) debiutował jego poeta. W 1844 roku wdał się w romans z Marie Duplessis, która stała się pierwowzorem postaci książki Dama kameliowa. Dzieło zostało napisane po śmierci kochanki, w roku 1848. Melodramat przyniósł Dumas sławę, powieść wielokrotnie adaptowano teatralnie i filmowo. W 1857 pod swoje skrzydła Alexandre’a Dumasa wzięła księżniczka Matylda, bliska kuzynka Napoleona III. Pisarz romansował z aktorkami i zaczytywał się w George Sand. W roku 1860 i 1867 został ojcem, miał dwie córki. W roku 1867 wydał kolejną doskonałą powieść, której tytuł brzmiał Sprawa Clémenceau. Pisarz zachęcony sukcesem swojej twórczości z chęcią oddał się dramatopisarstwu, tworzył między innymi komedie takie jak Półświatek czy Cudzoziemka. Alexandre Dumas (syn) tworzył także artykuły prasowe oraz felietony. Alexandre pod koniec życia swoich rodziców próbował doprowadzić ich do ołtarza. Niestety bezskutecznie. Alexandre Dumas (ojciec) zmarł w roku 1870. W 1874 Dumas został doceniony i okrzyknięty członkiem Akademii Francuskiej, 20 lat później uzyskał także order Legii Honorowej. Alexandre Dumas (syn) zmarł w roku 1895, został pochowany na cmentarzu Montmartre w Paryżu. Jego pomnik wykonał rzeźbiarz René de Saint-Marceaux.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

wystawy światoweSobór św. Aleksandra Newskiego w Paryżu