Wystawy światowe – ekspozycje osiągnięć świata

Kiedyś było to jedno z najważniejszych wydarzeń, dzisiaj światowe expo nieco traci na znaczeniu, chociaż nadal wzbudza wiele emocji. Odkryjcie historię wystaw światowych i sprawdźcie ile z nich miało miejsce w Paryżu. Tym artykułem rozpoczynamy nowy cykl artykułów poświęconych dokonaniom wystaw światowych w stolicy Francji.

Czym są wystawy światowe?

Wystawy światowe, nazywane także EXPO (od ang. exposition = wystawa) to nazwa nadana cyklicznym wydarzeniom prezentującym osiągnięcia świata. Ekspozycje przedstawiają dorobek kulturalny, naukowy i techniczny poszczególnych krajów świata. Pierwsza wystawa odbyła się w 1751 roku w Londynie, a dwie następne w 1798 i 1802 roku w Paryżu. Oficjalnie jednak za pierwszą prawdziwie międzynarodową wystawę światową uznano tę w roku 1851 w Londynie – nazywa się ją zwyczajowo Wielką Wystawą. Od roku 1928 organizacją wystaw zajmuje się Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych (fr. Bureau International des Expositions). Wystawy EXPO można podzielić na trzy podkategorie – Światowe EXPO, Specjalistyczne EXPO oraz Horticultural EXPO. Na wystawach światowych pokazuje się nie tylko konkretne projekty i innowacje, ale także buduje budowle. Z takiej okazji została w Paryżu wzniesiona między innymi wieża Eiffla.

Miejsce organizowania wystaw

Licząc od 1851 roku wystawy światowe były organizowane w Wielkiej Brytanii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Belgii, Australii, Hiszpanii, we Włoszech, Brazylii, Kanadzie, Japonii, Korei Południowej, Portugalii, Niemczech, Chinach, Turcji i Kazachstanie. Ekspozycje organizowano w takich miastach jak Londyn, Nowy Jork, Paryż, Dublin, Wiedeń, Filadelfia, Nowy Orlean, Antwerpia, Melbourne, Barcelona, Glasgow, Chicago, San Francisco, Atlanta, Bruksela, Buffalo, Saint Louis, Liège, Mediolan, Hampton Roads, Seattle, Bruksela, Turyn, Gandawa, San Diego, Rio de Janeiro, Wembley, Sewilla, Montreal, San Antonio, Osaka, Spokane, Okinawa, Knoxville, Nowy Orlean, Tsukuba, Vancouver, Brisbane, Genua, Taejŏn, Lizbona, Hanower, Aichi, Saragossa, Szanghaj, Yeosu, Antalya, Astana. Najwięcej ekspozycji, bo 22 pokazano na terenie Stanów Zjednoczonych. Na drugim miejscu plasuje się Wielka Brytania i Francja z 8 wystawami. Na trzecim z 5 wystawami jest z kolei Belgia. Ośmiokrotnie expo organizowano w Paryżu, czterokrotnie w Nowym Jorku i Brukseli.

Planowane ekspozycje

Do tej pory w różnych miejscach na świecie zorganizowano 75 wystaw. Pomiędzy nimi były różne odstępy czasu, czasami kilka miesięcy (w roku 1930), w innych przypadkach nawet 19 lat (1939, a potem 1958). Na rok 2020 planuje się wystawę światową w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na 2022 planowana jest ekspozycja w Buenos Aires w Argentynie, a w 2024 po raz pierwszy Horticultural EXPO ma być organizowane w Łodzi. O organizację dwóch EXPO w roku 2010 i 2012 bezskutecznie starał się Wrocław.

W kolejnych artykułach z tej serii dowiecie się jakie konkretnie budowle powstały na wystawy światowe organizowane w Paryżu.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

village suisse w paryżualexandre dumas (syn)