Znane postacie: Nicolas Flamel

Kim naprawdę był Nicolas Flamel? Dlaczego historia jego życia inspirowała tak wielu twórców i do dzisiaj wzbudza sensacje? Dowiedzcie się więcej na temat alchemika z Paryża.

Nicolas Flamel urodził się około roku 1340, najprawdopodobniej w Pontoise. Flamel był kopistą, pisarzem, księgarzem przysięgłym (zaprzysiężonym na Uniwersytecie), a także sprzedawcą rękopisów, prowadził dwa sklepy. Ożenił się w roku 1368 z Pernelle – bogatą wdową, był jej trzecim mężem. Jedną z ich nieruchomości był dom w obecnej 3. dzielnicy Paryża. Warto wspomnieć, że to najlepiej zachowany kamienny dom w Paryżu. Małżonkowie posiadali kilka posiadłości i udzielali się charytatywnie. Wspierali finansowo między innymi kościoły (opłacali ich renowacje) oraz artystów u których zamawiali najczęściej rzeźby. Flamel zapewne dużo rozmyślał o śmierci. W roku 1410 zaprojektował własny nagrobek, a w 1416 spisał swój testament. Zmarł w roku 1418, został pochowany w nieistniejącym już dzisiaj kościele Saint-Jacques-de-la-Boucherie (ocalała jedynie wieża kościoła – Tour Saint-Jacques). Szczątki Flamela i jego żony przeniesiono do paryskich katakumb.

Nicolas Flamel

Nicolas Flamel
źródło: Hadrien/Wikimedia Commons

Szalony alchemik czy chytry biznesmen?

Mimo że Nicolasa Flamela uznaje się za jednego z pierwszych alchemików w Europie nie ma zbyt wiele dowodów, aby potwierdzić czy rzeczywiście zajmował się on alchemią, medycyną czy farmacją. Wiele wskazuje na to, że jego postać jako alchemika czy nawet czarodzieja została wykreowana w późniejszych wiekach, a prawdziwe historie z życia Flamela przeplatały się z legendami. Nie wiadomo nawet czy przypisywane mu dzieła literackie faktycznie są jego autorstwa. Co wiemy na pewno? Flamel miał głowę do interesów. Od 1394 roku był zamieszany w liczne afery finansowe związane głównie z bogaceniem się podczas wygnania Żydów z Paryża. Prawdziwą fortunę alchemik zbił jednak dzięki licznym mieszkaniom. Na przedmieściach Paryża budował domy czynszowe. Oprócz tego przejmował budynki zadłużone, opuszczone czy zniszczone. Mieszkania wynajmował, dzięki czemu stale powiększał swój majątek. W testamencie Flamel zapisał każdemu z wynajmujących drobną jałmużnę, dzięki której wynajmujący mogli zapłacić mniej za czynsz.

Dom Nicolasa Flamela

Dom Nicolasa Flamela,
źródło: Guilhem Vellut/Wikimedia Commons

Nicolas Flamel i kamień filozoficzny

Przez wiele lat krążyła legenda o tym, że Nicolas Flamel stworzył kamień filozoficzny. Miał on zmieniać metale nieszlachetne w szlachetne, a także być składnikiem eliksiru długowieczności (Flamel i jego żona mieli go wypić). Próbą stworzenia kamienia filozoficznego zajmowało się wielu uczonych, ale tylko Flamelowi miało się to udać. Warto tutaj nadmienić, że kilka wieków później, a dokładnie w XVIII wieku francuski chemik Antoine Lavoisier obalił mit kamienia filozoficznego. Udowodnił naukowo, że nie da się zamienić metodami chemicznymi jednego pierwiastka w inny.

Postać alchemika w kulturze

Nicolas Flamel jest postacią często pojawiającą się w różnych dziełach sztuki – literaturze, komiksach, grach, filmach, spektaklach teatralnych i operowych. Postać alchemika ukazano między innymi w cyklu Sekrety nieśmiertelnego Nicholasa Flamela Michaela Scotta, Katedrze Marii Panny w Paryżu Victora Hugo, Kodzie Leonarda da Vinci Dana Browna, Lux perpetua Andrzeja Sapkowskiego czy Fantastycznych zwierzętach J.K.Rowling.

Miejsca w Paryżu związane z Nicolasem Flamelem

  • dom Nicolasa Flamela – 51 rue de Montmorency
  • rue Nicolas Flamel w 4. dzielnicy Paryża
  • rue Pernelle – nazwana na cześć żony Flamela
  • Tour Saint-Jacques – wieża kościoła, w którym został pochowany Flamel
  • nagrobek Nicolasa Flamela w Musée de Cluny
  • katakumby w Paryżu – tam znajdują się szczątki Flamela i jego żony
Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

znane postacie auguste rodinFulgence Bienvenüe