Znane postacie: aktor Jean-Paul Belmondo

Czy kojarzycie aktora Jeana-Paula Belmondo? Potraficie wymienić w jakich grał filmach? Dzisiaj przedstawiamy Wam życiorys oraz historię tego wspaniałego aktora. Zapraszamy do lektury!

Rodzina i pochodzenie

Jean-Paul Charles Belmondo urodził się 9 kwietnia 1933 w Neuilly-sur-Seine. Jego rodzicami byli znany rzeźbiarz Pied-Noir Paul Belmondo oraz tancerka Sarah Rainaud-Richard. Jean-Paul Belmondo miał także dwóch starszych braci (jeden z nich już nie żyje). Jako dziecko marzył o pracy jako klown. Belmondo nie był zbyt dobrym uczniem w szkole, przejawiał za to duże zainteresowanie sportem, uwielbiał piłkę nożną i boks. Belmondo brał udział w dwóch zawodowych walkach na ringu.

Pasja do aktorstwa

Poza spotem Belmonda interesowało także aktorstwo. Pierwszy raz wystąpił na scenie w wieku 17 lat, w roku 1950. W 1954 roku zaczął uczęszczać na zajęcia w szkole sztuk dramatycznych Conservatoire national supérieur d’art dramatique (CNSAD) w Paryżu. Rok później aktor zaczął grać drobne role w filmach krótkometrażowych, a niedługo później w produkcjach pełnometrażowych. W 1958 na planie filmu Bądź piękna i milcz poznał Alaina Delona, z którym szybko się zaprzyjaźnił. Aktorzy zagrali wspólnie jeszcze w czerech produkcjach. Sławę przyniosła mu rola Michela Poiccarda w filmie Do utraty tchu w roku 1960. Dzięki temu Jean-Paul Belmondo zaczął być doceniany i stał się jednym z kluczowych przedstawicieli Nowej fali w kinie francuskim. W wieku 30 lat Jean-Paul Belmondo wydał swoją autobiografię 30 lat, 25 filmów, mimo że grał w filmach zaledwie 6 lat. Od lat 80. XX wieku Jean-Paul Belmondo postawił na grę w teatrze. Jeśli chodzi o nagrody, aktor zdobył Prix du Brigadier (1981), Cezara dla najlepszego aktora w roku (1989), a także Narodowy Order Zasługi (1986), Order Narodowej Legii Honorowej (1991) oraz Order Komandora (1994). Jean-Paul Belmondo zagrał w prawie 80 filmach.

Jean-Paul Belmondo: Życie prywatne

W roku 1953 Jean-Paul Belmondo poślubił Elodie Constantin, z którą miał trójkę dzieci. Jeden z jego synów został kierowcą wyścigowym. W 1966 roku doszło do rozwodu. Przez siedem lat był związany ze szwajcarską aktorką filmową z Ursulą Andres. Potem spotykał się przez 8 lat z włoską aktorką Laurą Antonelli. W 2002 Jean-Paul Belmondo ożenił się z Natty Tardivel. Ma z nią córkę. Para wzięła rozwód w 2008 roku.

Musée Paul Belmondo

Warto także wspomnieć, że w podparyskiej miejscowości Boulogne-Billancourt znajduje się poświęcone dziełom ojca Jeana-Paula Belmonda Musée Paul Belmondo. Jean-Paul Belmondo razem ze swoim bratem i siostrą podarowali miastu prawie 260 rzeźb, 900 rysunków oraz 440 medalików. Muzeum otworzona w château Buchillot, dawnej rezydencji Rothschildów. Zbiory można podziwiać od 2008 roku.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

pisarz marcel proustprowansja-alpy-lazurowe wybrzeże