Podparyskie miejscowości: Boulogne-Billancourt

Skończyliśmy nasz cykl o dzielnicach Paryża, a teraz rozpoczynamy kolejny opisujący podparyskie miejscowości. Dzisiaj przedstawiamy Wam Boulogne-Billancourt.

Boulogne-Billancourt

Miejscowość znajduje się w tym samym regionie co Paryż (Île-de-France ) należy jednak do innego departamentu (Hauts-de-Seine, tak samo jak La Défense). Do miejscowości dojeżdżają dwie linie paryskiego metra, 9 oraz 10, nazwy ich przystanków znajdziecie u dołu. W Boulogne-Billancourt mieszkają wyznawcy różnych religii – katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, judaizmu i islamu. Miejscem wartym zobaczenia jest naszym zdaniem XVI-wieczny kościół Notre-Dame de Boulogne oraz jedna z najstarszych synagog – Synagogue de Boulogne-Billancourt. Warto także wspomnieć, że miejscowość uznaje się za jedną z bogatszych (i droższych) miejsc paryskiej metropolii. Swoje siedziby ma tam wiele firm.

park Alberta Kahna boulogne-billancourt

Park Alberta Kahna
Ségala/Wikimedia Commons

Miejsca sztuki i odpoczynku

W miejscowości co roku odbywa się kilka festiwali tematycznych, między innymi targi książki Salon du livre, Festival du plaisir du cinéma, Salon artistique international, Festival Premier Regard, na którym możemy oglądać filmy krótkometrażowe młodych twórców czy Salon High Score poświęcony grom komputerowym. Od października do marca odbywa się również cykl darmowych koncertów organów. Boulogne-Billancourt słynie także z kilku swoich muzeów. Znajduje się tu muzeum poświęcone Louisowi Renaultowi – założycielowi słynnej marki samochodowej. W przepięknym château Buchillot mieści się z kolei muzeum rzeźbiarza Paula Belmonda (ojca słynnego aktora Jean-Paula Belmonda). Miejscem wartym odwiedzenia jest muzeum lat 30., gdzie możemy oglądać prace takich artystów jak Paul Landowski, Tamara Lempicka, Sara Lipska czy Margaret Cossaceanu. Warto odwiedzić również placówki kulturalne i ogrody poświęcone Paulowi Landowskiemu oraz Albertowi Kahnowi. Dobrym miejscem na spacer jest również park Rothschilda, możemy ujrzeć tam również, niestety, w ruinie château Rothschild. W różnych punktach miejscowości znajdują się także rzeźby, pomniki i atrakcyjne fontanny.

Dojazd:
metro 9 stacja Marcel Sembat
metro 9 stacja Billancourt
metro 9 stacja Pont de Sèvres
metro 10 stacja Boulogne – Jean Jaurès
metro 10 stacja Boulogne – Pont de Saint-Cloud
tramwaj 2 stacja Pont de Saint-Cloud

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Simone de BeauvoirMarché aux puces pchle targi paryż