2. dzielnica Paryża – co zobaczyć w pobliżu słynnej giełdy?

Nazywana Bourse 2. dzielnica Paryża jest jedną z mniejszych, ale niezwykle ciekawych dzielnic stolicy Francji. Na jej terenie znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto znać, odwiedzić i wracać do nich. Sam spacer po 2.dzielnicy Paryża z pewnością sprawi nam wiele radości, ja szczególną uwagę i sentymentem darzę zawsze łuki (Brama świętego Dionizego) w okolicach Strasbourg Saint-Denis. Znajduje się tam także wiele kawiarni, gdzie możemy wstąpić na przepyszną kawę czy tradycyjne francuskie śniadanie.

Bourse, czyli giełda

Nazwą dzielnicy, a zarazem jej centralnym miejscem jest budynek Bourse, czyli giełda papierów wartościowych. Miejsce zaskakuje swoim niezwykłym wyglądem, neoklasycystyczną budowlę wielkich rozmiarów ozdabia kolumnada. Giełda działała tam prawie 150 lat, obecnie w okolicy swoje siedziby ma wiele banków.

2. dzielnica Paryża pełna bibliotek i teatrów

Gratką dla miłośników książek i osób o humanistycznych zainteresowaniach z pewnością będzie odwiedzenie francuskiej Biblioteki Narodowej czy Agencji France-Press. 2. dzielnica Paryża to także ciekawe miejsce dla wielbiciele teatru. Polecamy przede wszystkim odwiedzenie Théâtre nationale de l’Opéra-Comedique. Przepiękny budynek pochodzi z XVIII wieku. Wartym polecania miejscem jest również Théâtre Variétés, w którym wystawiano sztuki i opery takich twórców jak Alexandre Dumas czy Jacques Offenbach. W 2. dzielnicy znajduje się także specjalistyczna biblioteka związana z wiedzą o teatrze (rue Marivaux).

Przybytki sakralne

Wiele osób lubi zwiedzać kościoły, a Paryż obfituje w budowle pochodzące z najróżniejszego okresu naszych dziejów. W rejonie Bourse znajdziemy takie kościoły jak Basilique de Notre-Dame-des-Victories (jedną z pięciu bazylik na terenie Paryża, z przepiękną fasadą i witrażami), Église Notre-Dame-de-Bonne-Nouvelle z 1830 roku. W dzielnicy mieścił się także kościół Église Saint-Sauveur z XIII wieku, niestety, kilkukrotnie zniszczony, został poddany rozbiórce.

Dojazd:
metro 3 lub 7 lub 8 stacja Opéra
metro 3 stacja Quattre Septembre
metro 3 stacja Bourse (Bourse, Basilique de Notre-Dame-des-Victories)
metro 3 stacja Sentier
metro 3 lub 4 Réaumur Sebastopol
metro 4 stacja Éttiene Marcel
metro 4 lub 8 lub 9 Strasbourg Saint-Denis
metro 8 lub 9 Richelieu-Drout
metro 8 lub 9 Grands Boulevards
metro 8 lub 9 Bonne-Nouvelle (Église Notre-Dame-de-Bonne-Nouvelle)

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Pere LachaiseArtyści