Artyści w Paryżu – artystyczna strona miasta

Paryż bez wątpienia był i jest kulturalną stolicą Europy, To tu przejeżdżali na studia ludzie z różnych krajów, tutaj odkrywali swoją artystyczną duszę, znajdywali swoje miejsce na ziemi, prywatny azyl. Malarze, pisarze i inni twórcy zawiązywali tu najróżniejsze grupy artystyczne, na przykład OuLiPo czy towarzystwo związane z kabaretem Lapin Agile. To właśnie w Paryżu narodził się impresjonizm, kubizm czy surrealizm. Picasso, Monet, Dali, Apollinaire, Baudelaire, Chateaubriand, Dalida, Kiki de Montparnasse – doskonałych artystów możemy wymieniać bez końca. Gdzie dziś pozostały ślady artystycznego życia stolicy Francji?

Siedziba artystycznej bohemy

Pierwszym miejscem, które od razu przychodzi mi do głowy jest Montmartre, a w szczególności Place du Tertre. Niestety miejsce to coraz bardziej traci na swoim charakterze, miejsce pełne artystów, śmiechu, muzyki, zapachu farb, która zastępują stoliki pobliskich restauracji. Drugim miejscem, gdzie chętnie mieszkali i przebywali artyści jest Montparnasse, chociaż ciężko znaleźć tam obecnie konkretne miejsca związane z artystycznym życiem. Wielkich twórców możemy odwiedzać oczywiście na cmentarzach, na Pėre-Lachaise czy Montparnasse, niektóre z grobów są tam obdarzone specjalnych kultem.

Artyści na Rivoli 59

Miejscem, które dzisiaj bardzo wyraźne wyróżnia się na mapie Paryża jest z kolei pewna niesamowita kamienica pod adresem Rivoli 59. Jeśli tam jeszcze nie byliście serdecznie polecam (wstęp wolny). Kilka pięter pomieszczeń jest wypełnionych obrazami, rzeźbami czy innymi formami twórczymi. Na kolejnych piętrach możemy podziwiać artystyczne pracowanie, a nawet podziwiać twórców przy pracy, wrażenie jest naprawdę niezwykłe. Każdy centymetr tej przestrzeni jest wypełniony, zamalowany. Na korytarzach, wokół schodów możemy popatrzeć na rysunki i malowidła na ścianach, podłogach czy suficie. Artyści stworzyli tu naprawdę nietuzinkowe miejsce.

Artyści w Paryżu

Kamienica przy Rivoli 59

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Bourse 2. dzielnica ParyżaFontanny Wallace'a Paryż