Bazylika Sacre-Coeur – punkt obowiązkowy do zobaczenia

To jedno z najważniejszych miejsc religijnych w Paryżu. Co roku odwiedza ją ponad 11 milionów osób. Jaką kryje historię? Sprawdźcie.

Miejsce religijnego kultu – bazylika Sacre-Coeur

Bazylika Sacre-Coeur, czyli Najświętszego Serca Jezusowego, znajduje się na wzgórzu, w historycznej dzielnicy Paryża – Montmartre. Podobno w czasie trwania wojny francusko-pruskiej dwóch przyjaźniących się przedsiębiorców obiecało sobie, że jeśli Paryż nie ulegnie zniszczeniom, wybudują bazylikę poświęconą Sercu Jezusowemu. Tak się stało, budowa trwała w latach 1876-1914, wybuch I wojny światowej uniemożliwił jednak poświęcenie bazyliki Sacre-Coeur, dokonano tego dopiero 5 lat później.  Aby dojść do bazyliki należy przejść przez skwer Louise-Michel i pokonać sporą ilość schodów – z każdego miejsca ich wysokości roztacza się przepiękny widok. W drodze na górę znajdują się dwa tarasy widokowe. Zwiedzasz Paryż z małym dzieckiem? Nie martw się, pod bazylikę można także wjechać specjalnym podnośnikiem noszącym nazwę Funiculaire de Montmartre lub minipociągiem jeżdżącym po kilku miejscach dzielnicy. Bazylika Sacre-Coeur ma także duże znaczenie społeczne i kulturowe. Co roku odwiedza ją bardzo wiele turystów, uwielbiają przesiadywać tam także sami Paryżanie.

Wygląd i wnętrze bazyliki

Sacre-Coeur ma unikalny wygląd, szczególną uwagę zawsze zwraca się na kolor budynku, ponieważ do jego elewacji użyto trawertynu (dlatego Polacy nazywają ją często białym kościołem). Ten kościół katolicki ma w sobie wiele elementów bizantyjskich, między innymi kopuły. Obok znajduje się także wieża z najcięższym dzwonem w Paryżu – 19 ton. Środek bazyliki zdobią przepiękne freski oraz rzeźby. Warto zwrócić także uwagę na piękne organy. W podziemiu znajduje się krypta, pochowane są tam osoby ważne, zasłużone dla Paryża oraz kościoła.

UWAGA: Zwiedzając bazylikę pamiętaj o zachowaniu ciszy, dla większości osób jest to zwykły kościół, miejsce, gdzie przychodzi się pomodlić.

Godziny otwarcia:
7:00-22:30

Adres:
35 Rue du Chevalier de la Barre
75018 Paryż

Dojazd:
Żadne metro nie dojeżdża pod samą bazylikę, wymienione poniżej stacje znajdują się jednak niedaleko niej.
metro 2 stacja Anvers
metro 12 stacja Abbesses

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Plac Zgody zabytki paryżzabytki paryż Pola elizejskie