Montmartre – co zwiedzać w kulturowym sercu Paryża?

Montmartre jest jedną z historycznych i najpiękniejszych dzielnic Paryża. Każdy kto był tam chociaż raz z pewnością ją zapamiętał. Miejsce, które od zawsze było związane z ludźmi sztuki, artystami, przyciąga swoim niezwykłym charakterem oraz wieloma ciekawymi miejscami do zwiedzania. Wybieram się tam zawsze tuż po przyjeździe do Paryża, bo nigdzie nie czuć charakteru miasta tak jak właśnie tam.

Bazylika Sacré-Coeur

Punktem centralnym dzielnicy, a zarazem najbardziej charakterystycznym jest bazylika Sacré-Coeur wybudowana na wzgórzu, często nazywana przez turystów białym kościołem. Budowę bazyliki ukończono tuż przed I wojną światową, w roku 1914. Wieża północna obok kościoła ma najcięższy dzwon w Paryżu (waży on 19 ton). Od podnóża wzgórza do kościoła prowadzi wiele schodów, jednak widok, który zastaniemy na górze jest warty każdego wysiłku. Z tarasów widokowych roztacza się przepiękna panorama Paryża. Jest również możliwość wjechania na szczyt automatyczną windą Funiculaire de Montmartre.

Place du Tertre – miejsce artystów

Wchodząc w uliczkę po lewej stronie bazyliki ujrzymy kolejny warty uwagi przybytek sakralny – kościół Saint Pierre de Montmartre. Idąc dalej prosto dojdziemy do placu Jean-Marais, a następnie do kultowego miejsca place du Tertre. W okolicach placu w wieku XX mieszkało wielu znanych artystów, na przykład Pablo Picasso czy Maurice Utrillo. Przez lata była to siedziba artystycznej bohemy, swoje obrazy malowało tam wielu artystów. Dzisiaj plac jest zapełniony przez ulicznych malarzy chętnych wykonać artystyczny portret czy karykaturę, dużo miejsca zajmują także stoliki pobliskich restauracji.

Montmartre

Malarze na Montmartre; Skeeze/www.pixabay.com

Niedaleko, idąc w głąb placu (należy wejść w wąską uliczkę i skręcić w prawo) znajduje się muzeum L’Espace Dali poświęcone najwybitniejszemu artyście surrealizmu (można zobaczyć tam kultową sofę w kształcie ust oraz wiele innych ciekawych dzieł). Kilka minut pieszo od muzeum znajduje się także siedziba paryskiego kabaretu Lapin Agile, po drodze warto odwiedzić także Muzeum Montmartre. Niedaleko kabaretu znajduje się także dom Dalidy oraz poświęcony jej plac z rzeźbą artystki.

Co jeszcze warto zwiedzić na Montmartre?

Dobrym pomysłem jest także odwiedzenie kościoła Saint Jean de Montmartre (tuż obok stacji metra Abbesses), pierwszego budynku sakralnego, w którym zastosowano konstrukcję żelbetonową. Warto zwrócić uwagę między innymi na przepiękne witraże. Niedaleko kościoła znajduje się także mały skwer, gdzie możemy zobaczyć niezwykły mural. Znajdują się na nim napisy w różnych językach, o tym samym znaczeniu „kocham Cię” (można znaleźć także polski napis!). Dobry obserwator dostrzeże tam także inne, mniejsze malowidła. Niedaleko można także zobaczyć kabaret Moulin Rouge czy wybrać się na spacer po Cmentarzu Montmartre, gdzie był pochowany między innymi Juliusz Słowacki.
Dojazd:
Metro 2 stacja Blanche (Moulin Rouge)
Metro 2 stacja Anvers (bazylika Sacré-Coeur)
Metro 2 lub 12 stacja Pigalle (plac Pigalle)
Metro 12 stacja Abbesses (kościół Saint Jean de Montmartre)

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Paryż jako metropolia