Bazylika świętej Klotyldy w Paryżu

W Paryżu znajduje się pięć bazylik mniejszych. Dzisiaj chcemy omówić dla Was jedną z nich. Poznajcie historię miejsca i sprawdźcie gdzie dokładnie znajduje się bazylika świętej Klotyldy w Paryżu.

Bazylika świętej Klotyldy w Paryżu

Na jednym z posiedzeń rady miejskiej w 1827 zapadła decyzja o zbudowaniu nowego kościoła. Początkowo przybytek sakralny miał być pod wezwaniem świętego Karola. Przez trzy lata nie udało się jednak zdobyć wystarczających funduszy na budowę, mimo przygotowanego projektu architekta. Jeden z paryskich prefektów zdobył w końcu pieniądze, ale postanowił zatrudnić nową osobę do zaprojektowania budynku, prace powierzono François-Christiana Gau, zmieniono także wezwanie kościoła. Architekt zaproponował stworzenie kościoła w mało popularnym w tamtych czasach we Francji stylu neogotyckim. Budowa ruszyła w 1846 roku, projekt budynku był jednak wielokrotnie zmieniany – nie uzyskał aprobaty Komisji Budynków Świeckich, uważano go za niepraktyczny. Architekt wprowadzał zmiany w projekcie, pomagał mu również jeden z jego uczniów Theodor Ballu. Konsekracja nastąpiła w 1857 roku, w 1896 papież Leon XIII nadał miejscu miano bazyliki mniejszej. Bazylika świętej Klotyldy znajduje się w 7. dzielnicy Paryża, tuż obok Zgromadzenia Narodowego i kompleksu Invalides.

Architektura

Warto zaznaczyć, że bazylika świętej Klotyldy w Paryżu była pierwszym kościołem neogotyckim w mieście. Budowla ma 96 metrów długości i 70 metrów wysokości (razem z iglicami). Bazylika została wzniesiona na planie krzyża łacińskiego, jest jednonawowa, ma wyodrębnione prezbiterium. Trzy wejścia do kościoła zdobią portale, fasada jest ozdobiona 8 rzeźbami świętych oraz tympanonem. Nad głównym wejściem znajduje się rozeta, kościół zdobią liczne okna z witrażami. Charakterystycznym elementem bazyliki są dwie wieże z iglicami. W bazylice znajdują się 68-głosowe organy Aristide’a Cavaillé-Colla, wzniesione w 1859 roku.

Godziny otwarcia:
lipiec-sierpień (wakacje):
poniedziałek-piątek 9:00-19:00
sobota, niedziela 10:00-19:00

wrzesień-czerwiec (reszta roku):
poniedziałek-piątek 9:00-19:30
sobota, niedziela 10:00-20:00

Adres:
23B Rue las Cases
75007 Paryż

Dojazd:
metro 12 stacja Assemblée Nationale
metro 12 stacja Solférino
metro 13 stacja Varenne

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

wystawa światowa w paryżu w 1855 rokuWystawa światowa w Paryżu w 1867 roku