Wystawa światowa w Paryżu w 1867 roku

Dzisiaj omawiamy dla Was kolejną paryską wystawę światową. Tym razem przenosimy się do roku 1867. Sprawdźcie co na niej zaprezentowano oraz kiedy i gdzie dokładnie się odbywała.

Palais Omnibus

Wystawa światowa w Paryżu w 1867 roku była drugą taką imprezą w stolicy Francji i czwartą na świecie. Wzięło w niej udział 15 000 000 osób, wystawcy pochodzili z 42 krajów. Całość wystawy obejmowała powierzchnię 69 hektarów, zorganizowano ją na Polach Marsowych oraz na île de Billancourt. Wystawa pod hasłem Agriculture, Industrie et Beaux-Arts (Rolnictwo, przemysł i sztuki piękne) trwała od 1 kwietnia do 3 listopada 1867 roku. Wystawa światowa w Paryżu w 1867 roku odbywała się głównie w stworzonym na tą okazję Palais Omnibus. Przypominający wielki cyrk czy stadion pałac o owalnym kształcie miał ułatwić wystawcom prezentowanie, a gościom zwiedzanie. Budynek składał się z siedmiu segmentów (galerii), najwięcej miejsca zajmowała Francja, Belgia, Anglia i Rosja. Palais Omnibus miał 325 metrów długości i 110 metrów szerokości, do środa wejść można było przez jedna z 16 drzwi. Obiekt otaczały tereny ogrodowe z przepięknymi kwiatami, krzewami i fontannami. Po zakończeniu wystawy trzeba było jednak zburzyć pałac – nie mógł on znajdować się dłużej na terenie wojskowym Pól Marsowych.

Wystawa światowa w Paryżu w 1867 roku: ekspozycje

Honorowym gościem wystawy była Rosja. Do dzisiaj w podparyskiej miejscowości Saint-Cloud możemy podziwiać tak zwane Isbas Russe. Są to drewniane domki z ozdobnymi fasadami i dachami. Stworzono je w Sankt Petersburgu i przewieziono do Paryża na wystawę. Pod koniec ekspozycji zostały zdemontowane i przeniesione. Jeden z nich trafił do Saint-Cloud (15 rue des Écoles, Saint-Cloud), a trzy do Villa Beauséjour w Paryżu (7 boulevard Beauséjour, 75016 Paryż). Niezwykłym wydarzeniem było również obejrzenie dzieł sztuki pochodzących z Japonii, po raz pierwszy przedstawionych na wystawie światowej. Warto wspomnieć, że na wystawie po raz pierwszy skorzystano z bateaux-mouches (łódek pływających po Sekwanie, bardzo popularnych do dnia dzisiejszego). W czasie trwania wystawy światowej z bateaux-mouches skorzystało 2 500 000 osób! Wynalazkami zaprezentowanymi na wystawie były między innymi winda czy wzmocniony beton (żelbet).

Akcenty polskie

Wystawa światowa w Paryżu w 1867 roku była miejscem, gdzie swoje dokonania przedstawiali także Polacy z ziem wszystkich zaborów. Prezentowali między innymi przyrządy pomiarowe, naczynia platerowe czy maszyny rolnicze. Jedno z gospodarstw z Wielkopolski zostało wyróżnione za owczarnię. Najsłynniejszym akcentem polskim na tej wystawie był jednak obraz Jana Matejki Rejtan – Upadek Polski, który od początku stworzenia wzbudzał kontrowersje. Obraz pokazano na wystawie paryskiej, został on nagrodzony złotym medalem.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Bazylika świętej Klotyldy w ParyżuAristide Cavaillé-Coll