Biblioteka Narodowa Francji: lokalizacja i historia

Wiele krajów na całym świecie ma swoją bibliotekę narodową – repozytorium ważnych informacji. Gdzie znajduje się Biblioteka Narodowa Francji? Jak tam trafić i co tam znajdziemy? Sprawdźcie!

Historia biblioteki

Biblioteki narodowe często mają w swoich zbiorach książki i dzieła ważne dla danego kraju, starodruki, rękopisy. Takie placówki mieszczą się zazwyczaj w stolicach kraju. Nie inaczej jest w przypadku Francji – biblioteka narodowa znajduje się w Paryżu. Biblioteka Narodowa Francji ma długą historię, sięgającą aż średniowiecza. W 1386 roku założono w Luwrze bibliotekę królewską przez króla Karola V. W roku 1537 uchwalono po raz pierwszy na świecie dekret o tak zwanym egzemplarzu obowiązkowym – każda wydana publikacja musiała zostać dostarczona do biblioteki królewskiej. W 1692 minister finansów Jean Baptiste Colbert (za czasów Ludwika XIV) udostępnił zbiory biblioteki do publicznego użytku. Burzliwa historia Francji i wydarzenia takie jak Rewolucja Francuska czy obie wojny światowe nie miały zbyt dużego wpływu na zbiory biblioteki – Biblioteka Narodowa Francji może pochwalić się liczbą 11 000 000 woluminów! Nie wszystkie z nich znajdują się jednak w głównej placówce, biblioteka narodowa jest podzielona na kilka ośrodków.

biblioteka narodowa francji

Vincent Desjardins/Wikimedia Commons

Biblioteka Narodowa Francji – zbiory i placówki

W 1996 w 13. dzielnicy Paryża z inicjatywy prezydenta Mitteranda powstał nowy gmach biblioteki. Przyjął on nazwę pomysłodawcy i nazywa się Biblioteque (czasami Site) François-Mitterrand. Podzielony na cztery budynki obiekt mieści większość księgozbioru, łączna długość półek to prawie 400 km! W budynkach poza zbiorami książek mieszczą się również czytelnie. Budynek zaprojektował Dominique Perrault, nowoczesna konstrukcja jest połączeniem betonu, szkła i metalu. Zbiory biblioteki narodowej są pod jurysdykcją ministra kultury Francji. Roczny budżet biblioteki szacuje się na około 155 000 000 euro. Oprócz Biblioteque François-Mitterrand w skład biblioteki narodowej wchodzi także Site Richelieu, Site d’Arsenal (głównie manuskrypty i wydruki średniowieczne), Site Bibliothèque-Opéra i site Château de Sablé. Całość zbiorów bibliotecznych wynosi 13 000 000 jednostek. Biblioteka przechowuje około 115 000 rękopisów – 5000 greckich, 21800 łacińskich, 5900 francuskich i 4290 w innych językach nowożytnych. Oprócz książek i publikacji znajdują się tam także dzieła sztuki, monety i medale. Znanym miejscem jest Galeria Medali, która gromadzi te zbiory. Warto nadmienić, że w bibliotece organizowane są różnego rodzaju konferencji i wystawy.

Wstęp i godziny otwarcia:
-niektóre zbiory biblioteczne są dostępne dla wszystkich zwiedzających powyżej 16. roku życia
-część zbiorów z kolekcją narodową jest dostępna w konkretnym celu, z uzasadnieniem, określonym celem poszukiwań
-godziny otwarcia są różne dla poszczególnych działów i budynków biblioteki, najlepiej sprawdzić je bezpośrednio na oficjalnej stronie biblioteki narodowej

Adres:
quai François-Mauriac
75013 Paryż

Dojazd:
metro 14 lub RER C stacja Bibliothèque François Mitterrand

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

église Saint-Pierre de Montmartrewystawa światowa w paryżu w 1855 roku