Église Saint-Pierre de Montmartre

Kojarzycie kościół po lewej stronie bazyliki Sacré-Coeur (patrząc od strony schodów)? Dzisiaj opisujemy Wam historię église Saint-Pierre de Montmartre i podpowiadamy jak do niego trafić.

Église Saint-Pierre de Montmartre

W samym sercu Montmartre, tuż obok bazyliki Sacré-Coeur znajduje się église Saint-Pierre de Montmartre. Zazwyczaj przechodzi się obok niego idąc na Place du Tertre. Kościół ma długą historię. Na tym gruncie na pewno stały przybytki sakralne, potwierdzono, że kościół stał tam już w IX wieku i był przystankiem dla osób udających się do bazyliki Saint-Denis. W 1133 roku grunt został nabyty przez dwór królewski. Budowę obecnego kościoła zaczęto w 1134 roku (skończono w II połowie XII wieku), obok utworzono klasztor benedyktynów. Pod koniec XVII wieku benedyktyni przenieśli się do innej lokalizacji. Église Saint-Pierre de Montmartre został mocno zniszczony w czasie Rewolucji Francuskiej, odnowiono go częściowo dopiero w XIX wieku. Obecnie, po licznych renowacjach, nie przypomina on już niestety pierwotnego stanu (ale nie jest również w ruinie). Jako ciekawostkę warto nadmienić, że w 1793 roku kościół zamieniono na centralną stację telegrafu – był to wówczas najwyższy punkt w Paryżu. Obok kościoła znajduje się niewielki cmentarz (cimetière du Calvaire). Obecnie mieszczący się w 18. dzielnicy Paryża kościół zostaje nieco przytłoczony wielką i słynną bazyliką Sacré-Coeur, która znajduje się tuż obok. Naszym zdaniem warto jednak odwiedzić église Saint-Pierre de Montmartre.

Architektura kościoła

Église Saint-Pierre de Montmartre ma trzy nawy – nawa środkowa jest wyższa od pozostałych dwóch (układ bazylikowy). Kościół ma cztery ołtarze, dwie absydy oraz wyraźnie wyodrębnione prezbiterium. Całość podtrzymuje sklepienie krzyżowe. W roku 1975 stworzono na fasadzie portal w stylu gotyckim. Z zewnątrz budynek zachwyca wysoką wieżę od strony północnej. Kościół jest utrzymany w stylu romańskim z elementami neoromańskimi i gotyckimi.

W każdy piątek o godzinie 15:30 można zwiedzać kościół z darmowym przewodnikiem opowiadającym o przybytku w języku angielskim, zwiedzanie trwa około 15 minut.

Adres:
2 Rue du Mont-Cenis
75018 Paryż

Dojazd:
Église Saint-Pierre de Montmartre jest oddalony od stacji metra, najszybciej można tam jednak trafić z tych stacji:
metro 12 stacja Abbesses
metro 12 stacja Lamarck-Calaincourt
metro 2 stacja Anvers

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

église Saint-Germain-l’Auxerroisbiblioteka narodowa francji