Bourse de Commerce w Paryżu

Bourse a Bourse de Commerce są dwoma różnymi miejscami w Paryżu, dlatego postanowiliśmy opisać je oba. Dzisiaj zachęcamy Was do przeczytania i poznania historii budynku znajdującym się w 1. dzielnicy Paryża.

Architektura Bourse de Commerce

Budowa Bourse de Commerce rozpoczęła się w 1763 roku. Budynek na planie pierścienia o obwodzie 122 metrów miał wewnętrzny dziedziniec pod gołym niebem, później zwieńczono go drewnianą kopułą. Uległa ona jednak zniszczeniu w czasie pożaru w 1802 roku, w 1811 roku w jej miejsce zamontowano kopułę miedzianą. W latach 1888-1889 miejsce przeszło gruntowną przebudowę, a kopułę wzbogacono o szklane elementy. Kolejne gruntowne remonty budynku przeprowadzono w roku 1989, a następnie w roku 2021 (koszt renowacji wyniósł 195 milionów dolarów).

Uwagę zwracają przepiękne drzwi wejściowe. Przepięknie prezentuje się również portyk wejściowy z frontonem. Alegoryczne postacie przedstawiają miasto Paryż otoczone handlem i obfitością – to dzieło rzeźbiarza Aristide’a Croisy’ego. Wnętrze rotundy zdobią obrazy pędzla takich artystów jak Alexis-Joseph Mazerolle, Évariste Vital Luminais, Désiré François Laugée, Georges Clairin i Hippolyte Lucas. Wśród malowideł znajdziemy symboliczne ukazanie czterech stron świata oraz freski przedstawiające historię handlu między kontynentami. Warto podkreślić, że kopuła budynku oraz malowidła ścienne widnieją na liście zabytków od roku 1975. W południowo-wschodniej części budynku znajduje się kolumna Colonne Médicis. Budynek od momentu stworzenia był podziwiany przez architektów, artystów, polityków i mieszkańców Paryża. Miejsce opisano między innymi w powieści Katedra Marii Panny w Paryżu Victora Hugo.

Bourse de Commerce

Bourse de Commerce – fragment kopuły, wnętrze po ponownym otwarciu w 2021 roku,
źródło: Aspérule, Paris16/Wikimedia Commons

Giełda zbożowa i giełda towarowa

Pierwotnie w budynku Bourse de Commerce funkcjonował magazyn zbóż oraz giełda zbożowa. Sprzedawano tu zboże i inne produkty rolnicze. W 1873 roku zlikwidowano giełdę zbożową, od 1885 w budynku funkcjonowała giełda towarowa. W 1949 miasto Paryż sprzedało budynek Bourse de Commerce za 1 franka Paryskiej Izbie Handlowej (fr. Chambre de commerce). Działalność giełdowa została w tym miejscu całkowicie zakończona w roku 1998, kiedy doszło do komputeryzacji systemu. Od 2021 roku budynek jest miejscem ekspozycji kolekcji Pinault z dziełami sztuki współczesnej.

Adres:
2 Rue de Viarmes, 75001 Paryż

Dojazd:
metro 1 stacja Louvre – Rivoli
metro 4 stacja Les Halles
RER A, B, D stacja Châtelet – Les Halles

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

bourse giełda w paryżuMiejsca w Paryżu związane z brytyjską rodziną królewską